انتخاب تلویزیون بر اساس متراژ خانه

4 سال پیش
خرید تلویزیون بر اساس متراژ خانه

چه تلویزیونی مناسب خانه شماست؟

احتمالا شما هم مانند اکثر مردم تمایل دارید تا تلویزیونی بسیار بزرگ داشته باشید و از تماشای تصاویر با کیفیت فوق العاده و تماشای جزئیات ظریف  آن ها لذت ببرید. تماشای فیلم ها و مناظر طبیعی با کیفیت عالی و در صفحات نمایشگر بزرگ، بسیار لذت بخش است؛ اما مسأله انتخاب تلویزیون بر اساس متراژ خانه، نکته ای است که باید هنگام خرید تلویزیون مورد توجه قرار گیرد. ممکن است هر سایز تلویزیونی برای منزل شما مناسب نباشد.

تلویزیونی با ابعاد بزرگ، هرچند کیفیت بسیار مطلوبی در نمایش تصاویر دارد، اما ممکن است برای هر خانه و هر نوع چیدمانی مناسب نباشد. انتخاب سایز مناسب تلویزیون مسأله ای است که پیش از خرید باید آن را در نظر گرفت.

سایز مناسب تلویزیون به نوع چیدمان منزل شما بستگی دارد.  فاصله چشم بیننده از تلویزیون و زاویه دید آنها، عاملی است که مشخص می کند در میان انبوه محصولات موجود در بازار، کدام سایز، مناسب خانه شماست.

چه تلویزیونی مناسب خانه شماست؟

اهمیت متراژ خانه در انتخاب تلویزیون

اکثر افراد دوست دارند تا سایز تلویزیون آنها تا حد امکان بزرگ باشد . تماشای تصویر در نمایشگرهای بزرگ لذت بخش تر است و علاوه بر این، تلویزیون های بزرگ زیبایی بیشتری در چیدمان منزل ایجاد می کنند. اما آیا در تمام خانه ها تلویزیون های بزرگ جلوه زیباتری دارند؟

آیا تماشای صفحه نمایش بزرگ از فاصله کم هم می تواند لذت بخش باشد؟ اجازه بدهید بیشتر توضیح دهیم.

فرض کنید شما در یک آپارتمان متوسط با متراژ حدود ۸۰-۹۰ متر زندگی می کنید و تصمیم دارید تا تلویزیون قدیمی خود را عوض کنید. قبل از هرچیز باید محل نصب تلویزیون را در نظر بگیرید؛ اینکه افراد خانواده قرار است از چه فاصله ای تلویزیون را تماشا کنند نکته بسیار مهمی است. در نظر گرفتن این فاصله می تواند سایز صفحه تلویزیون شما را تعیین کند.

ممکن است  مبلمان راحتی خود را در فضای کوچکی با مساحت تقریبی ۴ متر به دور تلویزیون چیده باشید، در این صورت فاصله افراد با تلویزیون کمتر از ۲ متر خواهد بود. حال اگر در این وضعیت، تلویزیونی با صفحه نمایش ۸۰ اینچی قرار دهید، تماشای آن نه تنها لذت بخش نخواهد بود، بلکه آزار دهنده نیز هست؛ زیرا شما برای تماشای کل صفحه مجبور هستید تا علاوه بر چشم، دائما سر خود را نیز بچرخانید .

  معرفی بهترین تلویزیون ال ای دی سال 98 بر اساس قیمت

البته گفتنی است که تماشای تصاویر بزرگ تر، کار چشم و مغز را آسان تر کرده و باعث می شود تا چشم بیننده احساس راحتی بیشتری داشته باشد. بهترین کار این است که با اندازه گیری دقیق فاصله چشم از تلویزیون، بین این موارد توازنی ایجاد کرده و با خرید مناسب ترین سایز تلویزیون هم از تماشای تصاویر بزرگ لذت برده و هم هنگام تماشای تلویزیون راحتی بیشتری احساس کنید.

بهتر است بین محل نشیمن و تلویزیون حداقل ۳ متر فاصله وجود داشته باشد. بزرگی صفحه نمایش باید به اندازه ای باشد که حدود ۴۰ درجه از زاویه دید بیننده را پوشش دهد. پوشش بیش از این مقدار (صفحه نمایش بزرگ تر، یا فاصله کمتر از تلویزیون که منجر به پر شدن زاویه دید میشود) باعث ایجاد حس خستگی در چشم خواهد شد.

اهمیت متراژ خانه در انتخاب تلویزیون

انواع اندازه تلویزیون ها

تلویزیون ها در اندازه های گوناگونی تولید می شوند. شاید تا چند سال پیش یک تلویزیون ۴۰ اینچی بزرگ ترین اندازه ای بود که در دسترس مشتریان قرار داشت. اما امروزه تلویزیون ها در طیف وسیعی از سایزها تولید می شوند. اندازه های کوچک از حدود ۲۴ اینچ شروع شده و بزرگ ترین اندازه ها نیز سینما تلویزیون های غول پیکر با ابعاد تقریبی ۹۰ اینچ هستند.

دسته تلویزیون های کوچک

تلویزیون هایی با اندازه بین ۲۴ تا ۳۶ اینچی، در این دسته جای می گیرند. می توانید برای نصب تلویزیون در اتاق خواب، قرار دادن تلویزیون روی میز کار، یا حتی نشیمن آپارتمان های بسیار کوچک، از تلویزیون هایی با این اندازه ها استفاده کنید. در خانه هایی که متراژ پایینی دارند، بهتر است میز زیرتلویزیونی حذف شده و دستگاه مستقیما به دیوار وصل شود. به این صورت فضای کمتری اشغال خواهد شد. مزیت این تلویزیون ها قیمت مناسب تر در مقایسه با دستگاه های سایز بزرگ است.

 

اما مشکل عمده تلویزیون های کوچک، پشتیبانی نکردن از کیفیت های فوق العاده ۲K و ۴K است. البته این مشکل هنگام تماشای کانال های تلویزیونی به هیچ عنوان به چشم نمی آید؛ چرا که اکثر شبکه های تلویزیونی با کیفیت استاندارد و نهایتا HD پخش می شوند. اما اگر فیلم هایی با کیفیت ۴K دارید و مایل هستید تا آن فیلم ها را با حداکثر کیفیت تصویر تماشا کنید، باید به دنبال سایز های بزرگ تری بگردید. هرچند فیلم های Full HD نیز در این رنج ابعاد، به خوبی قابل نمایش هستند و کیفیت بسیار خوبی را نیز به نمایش می گذارند.

دسته تلویزیون های متوسط

تلویزیون هایی با ابعاد حدودی ۴۰ تا ۵۰ اینچ در دسته تلویزیون های متوسط جای می گیرند. یک تلویزیون ۴۰ اینچی، کوچکترین اندازه ای است که از کیفیت ۴K پشتیبانی می کند. بنابراین با صرف کمی هزینه بیشتر می توانید یک دستگاه تلویزیون ۴۰ اینچی خریداری کنید تا هم با قرار دادن دستگاه بزرگ، زیبایی منزل خود را تکمیل کنید و هم از تماشای تصاویر با کیفیت فوق العاده Ultra HD لذت ببرید.

تلویزیون هایی با اندازه حدود ۵۰ اینچ نیز تقریبا در دسته متوسط قرار می گیرند و از این کیفیت پشتیبانی می کنند.

گفتنی است برخی از بازی کنسول های بازی پلی استیشن و ایکس باکس نیز با کیفیت ۴K ارائه شده اند و برای اجرای آنها با حداکثر کیفیت، نیاز به تلویزیون هایی با اندازه بیش از ۴۰ اینچ خواهید داشت.

هنگام نصب دستگاه، بهتر است فاصله سه متری چشم از تلویزیون را مورد توجه قرار دهید، چرا که فاصله های نزدیک، هنگام تماشای نمایشگر های بزرگ، باعث خستگی چشم خواهد شد.

تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ مناسب چه خانه هایی هستند؟

دسته تلویزیون های بزرگ

تلویزیون هایی با اندازه بزرگ تر ۵۵ اینچ در دسته تلویزیون های بزرگ یا سینمای خانگی قرار می گیرند. این تلویزیون ها به دلیل ابعاد خیلی بزرگ برای آپارتمان های کوچک مناسب به نظر نمی رسند.

  تلویزیون های 2019 شرکت سامسونگ

علاوه بر این، قیمت بسیار بالای این سینماهای خانگی، باعث می شود تا اکثر خانواده ها تلویزیون هایی با اندازه متوسط خریداری کنند.

سینماهای خانگی فضای زیادی را اشغال می کنند و البته مصرف برق بالاتری نیز نسبت به همنوعان کوچک تر خود دارند. همان طور که گفته شد، اکثر شبکه های تلویزیونی با کیفیت استاندارد و نهایتا HD پخش می شوند که برای نمایش در این سینماهای خانگی، مناسب نیستند و باعث مصرف بیشتر انرژی آنها خواهند شد.

ممکن است هنگام خرید با دیدن تصاویر فوق العاده با کیفیتی که از دستگاه های موجود در فروشگاه پخش می شود، وسوسه شوید تا یک تلویزیون با اندازه بزرگ، خریداری کنید. اما هنگامی که دستگاه خود را در خانه راه اندازی می کنید دیگر آن تصویر با کیفیت را مشاهده نکنید. اما مشکل از دستگاه شما نیست. کیفیت پائین تصاویر هنگام تماشای شبکه های تلویزیونی عادی در تلویزیون هایی با این ابعاد، خود را بیش از حد نشان می دهد و باعث دلزدگی بیننده خواهد شد.

برای اینکه بتوانید تصاویری با کیفیت فوق العاده و جزئیات فراوان را در تلویزیون های بزرگ تماشا کنید، باید فیلم هایی با کیفیت ۴K  تهیه کنید. خرید یا دانلود این فیلم ها به دلیل حجم زیاد هزینه هایی در پی خواهد داشت. علاوه بر آن نیاز به یک فضای ذخیره سازی برای ذخیره این فیلم ها خواهید داشت، مانند یک هارد دیسک اکسترنال.

در مجموع می توان گفت اگر منزل بزرگی داشته، فضای کافی برای قرار دادن سینمای خانگی در اختیار دارید و  قصد شما از خرید سینما تلویزیون، تماشای فیلم های باکیفیت است، خرید تلویزیون های بزرگ را پیشنهاد می کنیم. اما اگر قصد شما بیشتر تماشای شبکه های تلویزیونی است، خرید یک دستگاه تلویزیون در رنج متوسط مناسب تر است.

 

4 (80%) 41 votes
0
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه