فناوری ۴K

4 سال پیش

کافیست کاتالوگ و مشخصات یک محصول را در یک فروشگاه اینترنتی یا برچسب محصولات یا هر جای دیگر مشاهده کنید .این مشخصات حاوی مطالبی فنی در مورد فناوری های آن کالا هستن . داشتن اطلاعات در مورد یک سری اصطلاحات فنی و بیشتر دانستن در مورد آنها طبیعتا به خرید بهتری منتهی میشود.

در این موضوع قصد داریم سراغ کالاهای تصویری بریم و از میان مشخصات فنی ، معیار اساسی آن یعنی کیفیت تصویر را مورد بحث قرار دهیم؛

ابتدا به عقب نگاه کنیم ، اصطلاحاتی مانند SD,HD, Full HDو… برای تلویزیون ها بکار میروند که برای تعریف و توصیف کیفیت نمایش تصاویر بکار میروند ،در حقیقت بیانگر رزولوشن تصویر تصویر آنهاست که هر یک پیشرفتی در زمینه کیفیت تصویر نسبت به فرم های قبل از خود دارند. در واقع ساده ترین و ابتدایی ترین راه برای تشخیص کیفیت تصاویر رزولوشن تصاویر است  که بیانگر تعداد پیکسل های بکار رفته در صفحه نمایش است که در دو بعد عمودی و افقی نمایش داده میشوند .پیکسل ها همانند سلول های یک بدن کوچکترین واحد های سازنده یک نمایشگر هستند که در کنار هم قرار میگیرند و تصاویر صفحه نمایش را خلق میکنند .

واژه ۴K نیز به تازگی به این اصطلاحات افزوده شده است .این اصطلاحات تنها برای تلویزیون نیست بلکه هر دستگاهی که به نحوی به صفحه نمایش ارتباط پیدا میکند دارای این توصیفات هستند.

حال که به صورت شهودی مفهوم پیکسل را دریافته ایم میریم سراغ فرمت ها و تعریف و توصیفات صفحه نمایش :
صفحه نمایش های full HDاستاندارد رزولوشنی برابر۱۹۲۰در ۱۰۸۰ پیکسل را دارند ،اما این مقدار پیکسل در یک صفحه نمایش ۴K به ۴۰۹۶ در۲۱۶۰ میرسد که این بدین معناست که رزولوشنی چهار برابر صفحه نمایش های full HD دارد. یکی از دلایل نام گذاری این فرمت همین است که رزولوشنی ۴برابر برابر فرمت قبلی خود یعنی full HD عرضه میکند. وجود پیکسل های بیشتر  در صفحه نمایش به وضوح تصویر بالاتری منتهی میشود.

  آموزش تنظیم کانال تلویزیون

هرچه صفحه نمایش بزرگ تر شود تصاویر ۴K نیز بهتر نمایان میشوند چون با کوچک تر شدن صفحات نمایش کیفیت تصویر ۴K که انتظار میرود کمتر است.
قابل ذکر است برای تماشای تصاویر با کیفیت ۴K نیاز به پخش کننده ای دارید که از این فرمت پشتیبانی کند.
رایانه های شخصی با کارت گرافیک پیشرفته قادر به پخش این تصاویر هستند .همچنین کنسول های بازی مثل پلی استیشن ۴پرو نیز امکان پخش تصاویر و بازی های ۴K را نیز دارند.

و اما سوال اینجاست که چه مقدار فیلم و محتوای ۴K در دسترس کاربران است؟
کمپانی های فعال در حوزه سینما محتواهای ۴K در قالب دیسک های بلوری در اختیار کاربران قرار میدهند و با مراجعه به سایت blu-ray.com میتوانید محتواهای با این فرمت را مشاهده کنید . در بخش محتواهای آنلاین نیز سرویس های استریم نظیر آمازون و یوتیوب و ویمئو و نت فلیکس ویدیو های با کیفیت UHD منتشر میکنند .کسانی که کیفیت تصویر بالاتر از UHDرا خواهان باشند میتوانند سریال های روی نت فلیکس را مشاهده کنند که ۴Kمیباشند.
موانع سر راه ۴K علاوه بر کمبود محتواهای این فرمت  نیاز داشتن اینترنت فوق العاده پرسرعت محسوب میشود. در بخش گیمینگ نیز به این دلیل فرمت ۴K که ۴برابر واضح تر از ۱۰۸۰ هست ، طبیعتا به سیستم های قدرتمند و گران قیمت نیاز است.

یکی دیگر از فناوری های صفحات نمایش پیشرفته ،فناوری HDR میباشد که بموجب آن صفحات نمایش کنتراست رنگ هارا تا حد ممکن بالا میبرد و رنگ های سفید و روشن را سفید تر و رنگ های تیره و مشکی را تیره تر نشان میدهد. همچنین رنگ های دیگر را نیز با کنتراست و غنای بالاتر به نمایش در می آورد . برای مثال آتش به نمایش گذاشته شده در تصویر زیر گرم تر و طبیعی تر بنظر میرسد .فناوری HDR روی صفحات نمایش ۴K ،مشهود تر و قابل لمس تر است.

  راهنمای کامل نحوه اتصال و نصب تلویزیون سونی ، سامسونگ و.. به دیوار

 

تمامی تلویزیون های ۴kاز قابلیت HDR پشتیبانی نمیکنند. اکثر تلویزیون های مبتنی برHDR از پنل ۴Kبهره میبرند این در حالی است که تلویزیون های ۴K همگی از این قابلیت HDR بهره نمیبرند. در واقع این دو تکنولوژی از هم مجزا هستند و به نحوی مکمل همدیگر برای خلق تصاویری پویا و طبیعی تر هستند.

5 (100%) 1 vote
0
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه