نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال

1 سال پیش

نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال

یخچال یکی از لوازم خانگی مهم است که در هر خانه و آشپزخانه‌ای موجود است و رنگ اغلب یخچال‌ها نیز از دیرباز تا به امروز سفید بوده است. از طرف دیگر، نگهداری و تمیز کردن بدنه یخچال سفید برای بسیاری از افراد مشکل است و معمولا یخچال سفید زودتر از دیگر یخچال‌ها کثیف می‌شوند. جای نگرانی نیست زیرا راه‌های زیادی برای تمیز کردن یخچال سفید وجود دارد، اما انجام دادن این کار اصولی دارد که باید در زمان تمیز کردن بدنه یخچال سفید در نظر بگیرید و بسیار مهم هستند.در ضمن شما در مقاله راهنمای نگهداری یخچال می توانید نکاتی کلیدی برای افزایش طول عمر این دستگاه را بخوانید .

موادی که استفاده از آن‌ها به بدنه یخچال آسیب می‌زند

مواد و وسیله‌هایی وجود دارد که باعث ایجاد خط و خش و یا از بین رفتن رنگ یخچال می‌شوند و نباید آن‌ها را در تمیز کردن بدنه یخچال سفید و یا هر رنگ دیگری استفاده کنید. به جای استفاده از این مواد بهتر است که جوش شیرین، سرکه و یا آب لیمو را جایگزین آن کنید. این مواد را در ادامه معرفی خواهیم کرد.

 • آمونیاک
 • مایعات قابل اشتعال
 • استون
 • پاک کننده اجاق گاز
 • پاک کننده‌های اسیدی
 • الکل‌های صنعتی و قوی برای بدنه‌های ضعیف
 • وایتکس یا مایع سفید کننده
 • سیم ظرفشویی

نکات مهمی که در نگهداری و تمیز کردن یخچال باید رعایت کنید

نکاتی وجود دارد که در نگهداری و تمیز کردن یخچال باید آن‌ها را رعایت کنید تا به درستی این کار را انجام دهید. این نکات عبارتند از:

 • قبل از اینکه شروع به تمیز کردن یخچال کنید، آن را از برق بکشید تا از امنیت خود و یخچال اطمینان حاصل کنید
 • برای تمیز کردن یخچال بهتر است که در ابتدا راه‌های ساده را امتحان کنید
 • سعی کنید که یخچال را در مقابل نور قرار ندهید تا از برخورد گرما و زرد شدن آن جلوگیری کنید
 • اگر زردی یخچال شما کم است، می‌توانید از کمی آب لیمو برای تمیز کردن آن استفاده کنید
 • سعی کنید که از وایتکس و سفید کننده استفاده نکنید و الکل ضعیف را جایگزین آن کنید تا رنگ یخچال شما از بین نرود
 • برخی از راهکارهایی که به شما معرفی کردیم برای یخچال‌های نقره‌ای و سفید نیز استفاده می‌شوند
 • به هیچ وجه از اسکاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید، زیرا باعث ایجاد خط و خش بر روی بدنه یخچال می‌شود
 • بهتر است که از پارچه‌های کرکی برای تمیز کردن یخچال استفاده نکنید و پارچه‌های نخی یا میکروفایبر را جایگزین آن‌ها کنید

تمیز کردن بدنه یخچال سفید و نقره‌ای

امروزه یخچال‌ها به یکی از گران‌ترین وسیله‌های خانه و آشپزخانه تبدیل شده‌اند که نگهداری از آن باید به خوبی انجام شود. در ادامه برخی از راهکارهای تمیز کردن یخچال سفید و نقره‌ای را به شما معرفی می‌کنیم. یکی از راه‌های تمیز کردن و براق کردن یخچال‌های سفید و نقره‌ای استفاده از روغن زیتون و الکل است. در مرحله اول شما باید قسمتی از دستمال را به روغن آغشته کنید و بعد از چند ثانیه، الکل را بر روی دستمال زده و بر روی بخش روغنی بکشید تا تمیز و براق شود. در استفاده از روغن دقت کنید، زیرا اگر روغن زیادی مصرف کنید، کارتان در تمیز کردن بدنه یخچال بسیار سخت خواهد بود.

  راهنمای فارسی یخچال هیمالیا

دلایل تغییر رنگ بدنه یخچال زرد شدن یخچال

بعد از گذشت مدت زمان نسبتاً طولانی اگر یخچال شما سفید باشد به احتمال زیاد با تغییر رنگ، بدنه ی آن و زرد شدن این قسمت مواجه خواهید شد. در این بخش از آموزش نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال به بررسی دلایل تغییر رنگ یخچال خواهیم پرداخت. با دانستن دلایل این تغییر حتماً روش‌هایی مرتبط با این دلایل خواهید یافت تا دوباره این اتفاق برای دستگاه نیافتد. از جمله دلایل بروز این امر :

 • تابش نور مستقیم آفتاب می‌باشد. به منظور جلوگیری از این تغییر باید یخچال را در محلی به دور از نور آفتاب قرار دهید.
 • دلیل دیگر این موضوع بخار مواد غذایی و مواد شیمیایی است.
 • این امر به دلیل پخت و پزی که در آشپزخانه انجام می‌ شود غیر قابل کنترل است.
 • اما با مناسب کردن شرایط تهویه‌ی هوای این محل می‌توان تا حدودی مانع از شدت یافتن زرد شدن بدنه ی یخچال شد.

راه های برق انداختن یخچال سفید

از آن جایی که یخچال های سفید زودتر لکه برمی دارند و تمامی آنها را به وضوح نشان می دهند باید همواره سعی کنید بدنه ی آنها را تمیز کرده و برق بیاندازید. در این بخش از آموزش نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال با ما همراه باشید تا راه های برق انداختن یخچال سفید را باد بگیرید. برای این که ظاهر یخچال سفید خود را تمیز و براق کنید می توانید از چندین روش استفاده نمایید. از جمله این روش ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده از پاک کننده های چند منظوره:

 • می توانید از بازار پاک کننده ی چند منظوره ای تهیه کرده و با اسپری کردن بر روی بدنه ی یخچال آن را با استفاده از پارچه ی نرمی تمیز کنید.
 • البته قبل از تهیه پاک کننده باید از مناسب بودن آن برای تمیز کردن بدنه ی یخچال اطمینان حاصل نمایید.

استفاده از مایع ظرفشویی و آب:

 • مایع ظرفشویی یکی از مواد تمیز کننده ی قوی و در عین حال مناسب برای بدنه ی یخچال به شما می آید.
 • آن را با آب مخلوط کرده و با استفاده از ابر و یا دستمالی بر روی بدنه ی یخچال بکشید.
 • سپس با کمک دستمال نرم آن را خشک کنید.

استفاده از محلول سرکه سفید و آب:

 • سرکه و آب را نسبت مساوی با هم مخلوط کرده و محلول به دست آمده را بر روی بدنه ی یخچال اسپری کنید.
 • سپس با استفاده از دستمال مناسب می توانید بدنه را خشک نمایید.

استفاده از مخلوط مایع ظرفشویی و جوش شیرین:

 • اگر بدنه ی یخچال شما دارای لکه های سرسختی است می توانید مخلوط مایع ظرفشویی و جوش شیرین و یا الکل را استفاده کنید.
 • این مخلوط یکی از بهترین راه های برق انداختن بدنه ی یخچال سفید است.
  راهنمای یخچال دوو

نحوه پولیش یخچال سفید

این مسئله ممکن است برای افراد زیادی اتفاق افتاده باشد که بدنه ی یخچال سفید آنها حین جابجایی بر اثر برخورد به جایی فرورفتگی پیدا کند. در این قسمت از مقاله ی نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال به شما آموزش خواهیم داد که چگونه این مشکل را رفع کنید.

 • در صورتی که گودی و یا خش موجود بر روی بدنه ی یخچال دارای عمق زیادی نباشد می توانید از کمی گریس، کمی پولیش پاک کننده و یک دستمال استفاده کرده و مشکل را رفع کنید.
 • نحوه ی پولیش یخچال سفید به این صورت است که مخلوط به دست آمده را با استفاده از پارچه ی نرم و یا پنبه به محل گودی زده و سطح آن را می سابید.
 • با این کار فرورفتگی از بین رفته و ظاهر یخچال به حالت قبلی برمی گردد.

نحوه براق کردن یخچال سیلور

یخچال های سیلور یا استیل به دلیل ظاهر مدرن و زیبایی که دارند بسیار محبوب تر از یخچال هایی با سایر رنگ ها می باشند. اما دغدغه ای کاربران این نوع یخچال ها دارند نحوه ی تمیز و براق کردن آنها می باشد. قصد داریم در این بخش از نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال شما را با نحوه ی براق کردن یخچال سیلور آشنا کنیم تا در این کار به مشکلی برخورد نکنید. برای این که بدنه ی یخچال سیلور خود را به راحتی تمیز کنید می توانید از مواد زیر استفاده کنید.

 1. مخلوط مایع ظرفشویی و آب
 2. مخلوط مایع ظرفشویی و جوش شیرین
 3. مخلوط سرکه و آب
 4. پاک کننده هایی که فاقد اثر سایندگی باشند. (می توانید در این موارد از پاک کننده های لوازم استیل ضدزنگ استفاده کنید.)
 5. استفاده از روغن زیتون و پارچه ی خشک
 6. استفاده از پارچه های میکروفایبر

آنچه در مورد براق کردن یخچال سیلور دارای اهمیت است این است که دستمال را با فشار به بدنه ی دستگاه نکشید، این کار سبب آسیب دیدن بدنه خواهد شد. در ضمن نباید دستمال را از بالا به پایین بکشید بلکه باید آن را در جهت بافت بدنه ی یخچال حرکت دهید. در آخر کار نیز با استفاده از دستمال مرطوب دیگری لکه های به جا مانده را تمیز نمایید.

نحوه از بین بردن لکه چربی از روی بدنه یخچال

به دلیل اینکه یخچال در آشپزخانه قرار می گیرد وجود لکه ی چربی بر روی آن امری طبیعی می باشد. برای این که این لکه ها را از روی یخچال خود تمیز کنید بهتر است از راهنمایی های نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال استفاده نمایید. در مورد نحوه ی از بین بردن لکه ی چربی از روی یخچال شما می توانید متناسب با شدت لکه ی چربی ها و همچنین موادی که در اختیار دارید یکی از دو روش زیر را انتخاب کنید:

  معرفی کمپرسور اینورتر خطی

مخلوط سرکه و آب:

 • این محلول را بر روی لکه اسپری کنید و بعد از چند ثانیه لکه را پاک نمایید.

خمیر جوش شیرین:

 • جوش شیرین را با آب مخلوط کرده و به شکل خمیری درآورید. سپس با استفاده از دستمالی آن را بر روی لکه بکشید.
 • پس از این که خمیر خشک شد آن را با استفاده از مسواک نرم تراشیده و باقی مانده را با استفاده از دستمال تمیز کنید.
 • بعد از آن نیز با استفاده از دستمال مرطوبی بدنه ی یخچال را پاک کنید.

از بین بردن خط و خش روی یخچال سفید

برای از بین بردن خط و خش روی یخچال سفید اولین کاری که باید بکنید شناسایی جهت تارهای فولاد بدنه ی یخچال است. برای فهمیدن جهت آنها کافی است با دقت به رنگ بدنه توجه کنید تا جهت قلم مو را در آن ببینید. بعد از آن باید سطح بدنه ی یخچال را تمیز کنید. زیرا اگر گرد و خاک و یا لکه سرسختی بر روی بدنه ی یخچال وجود داشته باشد ممکن است کار را سخت تر کند.

طبق توصیه های آموزش نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال بهتر است متناسب با عمق خش و خط ها از سمباده و یا مسواک و خمیر دندان استفاده کنید. علاوه بر این موارد شما می توانید از محصولات موجود در بازار نیز برای این کار استفاده کنید. برخی از این مواد به حالت روغنی هستند و برخی دیگر نیز به صورت پودر تولید شده اند که به هنگام استفاده باید آنها را به شکل خمیر درآورد.

استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن بدنه یخچال

به هنگام تميز كردن يخچال با جوش شيرين برای بدنه ی یخچال به دلیل خاصیتی که این ماده دارد می تواند بسیار موثر باشد. جوش شیرین در نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال تاثیر مثبتی داشته و با استفاده از آن می توان انواع لک ها و زردی موجود بر روی یخچال را در کمترین زمان برطرف کرد. از جوش شیرین هم برای تمیز کردن بدنه ی یخچال های سفید و هم یخچال های سیلور می توانید استفاده کنید.

نتیجه گیری مقاله نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال

در این مقاله با نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال، دلایل تغییر رنگ بدنه ی یخچال، راه های برق انداختن یخچال های سفید و براق کردن یخچال سیلور و روش از بین بردن خط و خش موجود بر روی بدنه ی یخچال ها آشنا شدیم. پیشنهاد می کنیم برای تمیز کردن بدنه ی یخچال خود برنامه ی منظمی داشته و حداقل هفته ای یک بار آن را به صورت کامل تمیز کنید. با این کار تمیز کردن یخچال آسانتر شده و سریع تر انجام می شود. همچنین با این کار از تجمع گرد و خاک و خرابی یخچال که منجر به استفاده از خدمات تعمیر یخچال می باشد، جلوگیری نمایید.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه