رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال

1 سال پیش

رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال

همه ما می دانیم که یخچال یکی از اصلی ترین و مهم ترین لوازم برقی داخل آشپزخانه است که عملکرد صحیح آن از اهمیت زیادی برخوردار است. همه ما برای نگهداری مواد غذایی خود برای مدت کوتاه به یخچال و برای مدت طولانی تر به فریزر احتیاج داریم.  اگر یخچال درست کار نکند مواد غذای ما کم کم شروع به فاسد شدن می کنند و این اصلاً شرایط خوبی نیست. گرفتگی لوله یخچال یکی از مشکلاتی است که ممکن است افراد با آن مواجه شوند.

زمانی که آب در داخل یخچال جمع می شود و به بیرون و کف زمین نشت می کند باز کردن گرفتگی لوله یخچال احتمالاً می تواند این مشکل را از بین ببرد. اگر مهارت و تجربه کافی ندارید این کار را به تعمیرکار بسپارید.

علائم گرفتگی لوله و ناودان یخچال

ممکن است زمانی که به سراغ یخچال می روید متوجه شوید که آب از قسمت فریزر چکه می کند یا در داخل یخچال جمع شده است. شاید این سؤال برایتان پیش بیاید که این آب چگونه تولید می شود و منشأ آن کجاست؟ یخچال فریزر های جدید که عمدتاً بدون برفک هستند هر ۶ الی ۴۸ ساعت برفک زدایی می کنند و سیستم یخ زدایی شان فعال می شود.

ذوب شدن این برفک ها مقداری آب تولید می کند که این آب وارد سینی مخصوصی که در کف یخچال تعبیه شده است جمع می شود. گرفتگی لوله یخچال باعث سرریز شدن آب از سینی و تجمع و انجماد آب داخل سینی می شود.

هرگاه متوجه شدید که از کف یخچال آب به بیرون نشت می کند باید اول لوله ها را بررسی کنید که از باز بودنشان اطمینان حاصل کنید.در یخچال های ساید بای ساید به راحتی می توانید به لوله ها دسترسی پیدا کنید.

در برخی از یخچال ها هم فقط با باز کردن در یخچال می توانید لوله های کف آن را پیدا و بررسی کنید. اگر نتوانستید به راحتی لوله ها را پیدا کنید باید ابتدا یخچال را از برق بکشید تا خطر برق گرفتگی شما را تهدید نکند، سپس کاور پشت یخچال فریزر را باز کنید و به لوله های تخلیه دسترسی پیدا کنید.

چگونه گرفتگی ناودان یخچال را رفع کنیم؟

گرفتگی ناودان موجب می شود که آب در زیر آخرین کشوی فریزر یا زیر جا میوه جمع شود و یخ ببندد. برای حل این مشکل ابتدا باید یخچال را از برق بکشید. اگر یخ زدگی اجازه نمی دهد که کشو باز شود کمی صبر کنید تا یخ ها شل شوند.

اکنون تمام کشو ها را بیرون بیاورید و برفک ها و یخ های جمع شده در تمامی قسمت ها را پاک کنید. برای از بین بردن گرفتگی و یخ زدگی ناودان مقداری آب جوش و نمک در داخل آن بریزید. بعد از این که تمامی یخ ها را تمیز کردید و از باز شدن ناودان اطمینان پیدا کردید همه کشو ها و وسایل را سر جای خود بگذارید.

 • رفع گرفتگی لوله های پشت یخچال

در پشت یخچال ها معمولاً لوله ها یا به اصطلاح کویل هایی قرار دارند که  بخشی از آن ها متعلق به اواپراتور و بخشی متعلق به کندانسور هستند. مبرد در لوله های کندانسور به صورت مایع و در لوله های اواپراتور به صورت گاز وجود دارد.

تمیز بودن این لوله ها اهمیت زیادی دارد زیرا این لوله ها باعث انتقال گرمای هوای یخچال به بیرون می شوند و وظیفه مهمی در خنک نگه داشتن فضای یخچال دارند. این کویل ها را هر چند وقت یک بار تمیز کنید تا باعث افزایش طول عمر یخچال شوید.

یخچال را از برق بکشید، کویل ها را پیدا کنید و با جارو برقی تمام گرد و غبار روی آن ها را تمیز کنید. فن اواپراتور و فن کندانسور را هم با جارو برقی تمیز کنید. فقط مراقب باشید که پره های فن ها آسیب نبینند زیرا باعث به وجود آمدن مشکلات جدی تر خواهند شد.

اگر لوله های اواپراتور منجمد و مسدود شده اند با مقداری آب گرم یا سشوار به آب شدن یخ های آن کمک کنید. اگر یخچال شما به گونه ای است که لوله های آن در پشت قرار ندارند شما باید پنل داخل فریزر را باز کنید و از این طریق به آن ها دسترسی پیدا کنید.

 • بهترین روش باز کردن گرفتگی لوله یخچال
  نحوه تنظیم دما یخچال

اولین کار این است که به لوله های یخچال دسترسی پیدا کنید. در بیشتر مدل ها این لوله ها در پشت یخچال قرار دارند و محل قرار گرفتن این لوله ها فقط در یخچال فریزرهایی که قسمت فریزر آن ها در بالا است متفاوت است.

بعد از دسترسی به لوله ها اگر متوجه شدید که یخ زده و مسدود شده اند باید مقداری آب جوش تهیه کنید و آن را به آرامی روی لوله ها اسپری کنید تا کم کم یخ های داخل و روی کویل ها ذوب شوند. بعد از رفع گرفتگی لوله ها با دستمال همه قسمت ها را تمیز و خشک کنید. برای تمیز کردن لوله ها می توانید از کمی سفید کننده یا جوش شیرین هم استفاده کنید.

نکاتی برای جلوگیری از گرفتگی لوله یخچال

 • اگر مجبور هستید که یخچال را در محیط های کثیف و پر گرد و غبار بگذارید در فواصل زمانی کوتاه قسمت فریزر و روی لوله ها را تمیز کنید.
 • اگر یخچال فریزر در داخل قاب چوبی قرار داده شده است لازم است که از بالا حداقل ۵ سانتی متر و از کناره ها حداقل ۱٫۲۵ سانتی متر با دیواره ها فاصله داشته باشد
 • اگر مجبور به جا به جا کردن یخچال هستید دقت کنید که کف آن آسیب نبیند.

علت جمع شدن آب در جا میوه ای و کف یخچال

گاهی ممکن است متوجه شوید که آب در کف یخچال و زیر جا میوه ای جمع شده است نه بیرون از یخچال. اگر این آب را خشک و تمیز کردید و دوباره متوجه تجمع آب در این قسمت شدید حتماً مشکلی وجود دارد که باعث تجمع آب در زیر جا میوه ای شده است. جمع شدن آب در کف یخچال یکی از خرابی های رایج انواع یخچال ها است که به راحتی هم برطرف می شود. عوامل مختلفی می توانند باعث به وجود آمدن این مشکل شده باشند که در ادامه به بررسی هر یک از آن ها می پردازیم.

 • مسدود شدن لوله تخلیه یخچال

اگر لوله تخلیه مسدود شود آب نمی تواند به بیرون راه پیدا کند و در نتیجه در کف یخچال جمع می شود. در دیواره پشتی یخچال یک ناودان قرار دارد که آب را به سینی تخلیه منتقل می کند تا در آن جا تبخیر شود. این لوله  می تواند توسط گرد و غبار یا خرده های مواد غذایی مسدود شود.

برای رفع انسداد این ناودان می توانید هم یک وسیله نازک و انعطاف پذیر را داخل بفرستید و هم از مایع ضد عفونی کننده و گند زدا استفاده کنید. علاوه بر ناودان امکان مسدود شدن لوله تخلیه هم وجود دارد. با استفاده از آب داغ و نمک به همان صورت که قبلاً هم گفته شد می توانید گرفتگی لوله تخلیه یخچال را برطرف کنید.

 • لاستیک دور درب

در اطراف درب یخچال یک نوار لاستیکی وجود دارد که از ورود هوای بیرون به داخل یخچال جلوگیری می کند. اگر غذای گرم داخل یخچال قرار دهید یا هوای گرم به داخل یخچال نفوذ کند رطوبت حاصل از تعرق کم کم در کف یخچال جمع می شود. اگر لاستیک یخچال ترک خورده یا آسیب دیده است، تعویض آن موجب حل این مشکل خواهد شد.

 • آب سرد کن

اگر شلنگ آب سرد کن به خوبی به آن متصل نشده باشد یا لوله هایی که آب را داخل محفه میریزند سوراخ شده باشند آب در داخل یخچال جمع خواهد شد. یک تعمیرکار با بررسی دقیق این قسمت ها می تواند منشأ مشکل را پیدا کند و آن را تعمیر کند.

به جز قسمت های گفته شده خرابی یا عملکرد نادرست قسمت های دیگری هم می تواند باعث جمع شدن آب زیر جا میوه ای شود. خراب بودن سنسور  کارشناسان مربوطابرفک زدایی، وجود اختلال در هیتر یا المنت، خرابی ترموفیوز و یخ زدن مجرای خروج آب همگی از عواملی هستند که می توانند باعث جمع شدن آب در زیر جامیوه ای بشوند.

برای بررسی بهتر و تخصصی تر هر یک از این قسمت ها بهتر است که از یک تعمیرکار حرفه ای کمک بگیرید تا در کمترین زمان مشکل یخچال برطرف شود.

فاضلاب یخچال، سوراخ تخلیه در انتهای دیوار پشتی یخچال می باشد که شبیه به ناودان است. اگر لوله گرفته باشد؛ آب در کف یخچال جمع می شود و در صورت از بین نرفتن این مشکل آب منجمد شده و به دلیل تهویه ناکافی، خنک کنندگی یخچال کاهش پیدا می کند.

  معرفی کمپرسور اینورتر خطی

سوراخ تخلیه، ناودان یا فاضلاب یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

اصطلاح انگلیسی آن را drain مینامند. درین را با نام های مختلفی صدا میزنند.

 • فاضلاب
 • سوراخ تخلیه
 • ناودان

سوراخ تخلیه یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

 • در یخچال هایی برفکی، که به اصطلاح به آن ها یخچال های قدیمی میگویند، سوراخ تخلیه وجود ندارد.
 • سوراخ تخلیه، فقط در یخچال فریزرهای نوفراست تعبیه شده است.
 • در مدل های نوفراست، برفک زدایی به صورت اتومات انجام میشود.
 • برفک های آب شده از طریق لوله فاضلاب خارج میشود.
 • گرفتگی در مسیر تخلیه، باعث از بین رفتن برودت در یخچال فریزر میشود.

سوراخ تخلیه آب یا ناودان یخچال فریزر کجاست؟

اگر میخواهید به رفع گرفتگی ناودان یخچال بپردازید، در ابتدا باید بدانید که سوراخ تخلیه آب کجاست. سوراخ تخلیه آب یخچال در انتهای دیواره یخچال و فریزر قرار گرفته است. اگر یخچال تک، یخچال فریزر یا فریزر تک نوفراست دارید (یخچال هایی که برفک زدایی به صورت اتومات انجام میشود.) حتما سوراخ تخلیه هم مشاهده میکنید.

 • یخچال فریزهای نوفراست هم در یخچال و هم در فریزر سوراخ تخلیه دارند.
 • یخچال یا فریزرهای تک هم جداگانه سوراخ تخلیه دارند.
 • در بعضی از مدل ها، سوراخ تخلیه در زیر یک قاب میباشد.
 • برای دسترسی به آن در ابتدا باید پیچ های قاب را باز کنید تا به سوراخ تخلیه دسترسی داشته باشید.

چرا باید قسمت فاضلاب یا ناودان یخچال را تمیز نماییم؟

 • یکی از دلایل جمع شدن آب در کف یخچال، گرفتگی در قسمت فاضلاب میباشد.
 • اگر ناودان یخچال گرفته باشد، علاوه بر اینکه دستگاه شما بوی بدی میگیرد، کف یخچال آب جمع شده که در نهایت باعث آزار مصرف کننده میشود.

بنابراین طبق آموزش در ادامه مقاله به رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال خود بپردازید.

یکی از مشکلاتی که مردم با یخچال خود دارند و همواره به دنبال راه حلی برای رفع مشکل آن هستند، علت جمع شدن آب در پایین یخچال میباشد، علت های مختلفی باعث نشت آب در یخچال میشود. در اینجا به صورت خلاصه به آن موارد اشاره کرده ایم و در ادامه به صورت کامل به شرح رفع عیب و مشکل گرفتگی ناودان یخچال پرداخته ایم.

 • رطوبت بالای محیط، مجاورت یخچال به سینک ظرفشویی، خرابی هیتر یا المنت و در نهایت نصب نادرست شیلنگ تصفیه آب می توانند از عواملی باشند که منجر به نشت آب از یخچال می شوند.
 • از عوامل دیگری که باعث نشتی در یخچال می شود می توان به خراب شدن فیلتر آب اشاره کرد.
 • امکان دارد لوله های خروجی از شیر برقی که در مجاورت کندانسور قرار دارند دچار نشتی شده و باعث سرازیر شدن آب شده است.
 • زمانی که به دلیل فرسوده شدن لاستیک در یخچال بسته نمیشه، هوای گرم بیرون به داخل یخچال نفوذ پیدا کرده و باعث تعریق در محفظه یخچال شده و سرانجام آب از یخچال سرازیر می شود.
 • گرفتگی در قسمت ناودانی یا فاضلاب یخچال منجر به جمع شدن آب در کف یخچال میشود.

علت یخ زدن لوله تخلیه آب یخچال

علت یخ زدن لوله تخلیه آب یخچال به شرح زیر می‌باشد.

 • زمانیکه ته مانده مواد غذایی در سوراخ تخلیه گیر میکند، مسیر خروجی آب مسدود میشود.
 • برفک های آب شده، راهی برای خروج ندارند.
 • به همین دلیل در ورودی لوله تخلیه یخ زدگی ایجاد میشود.

از کجا متوجه شویم که ناودان یخچال گرفته است؟

اما چه زمانی شما متوجه خواهید شد که گرفتگی ناودان یخچال رخ داده است؟

 • اگر هنگام باز کردن درب یخچال متوجه قطره های آب بر روی دیواره های یخچال شده اید، ناودان یخچال شما گرفته است.
 • چنانچه در کف یخچال در زیر جا میوه ای آب جمع شده است ناودان یخچال شما گرفته است.
 • اگر در قسمت کف فریزر مقداری آب منجمد شده و کشوی فریزر به سختی از جای خود خارج می شود، از نشانه های گرفتگی ناودان یخچال می باشند.
 • در صورتیکه ناودان قسمت فریزر گرفته باشد، در بدنه فریزر یخزدگی ایجاد میشود.

برای برطرف کردن گرفتگی ناودان یخچال ابتدا باید اطمینان داشته باشید مسیر لوله ها باز است. در انواع یخچال های ساید بای ساید دسترسی به لوله‌ ها آسان و بدون دردسر است. در برخی دیگر از مدل ها می توانید لوله ها را در کف یخچال به راحتی پیدا کنید. اگر لوله ها را پیدا نکردید باید کاور پشت یخچال را بردارید و لوله ها را آنجا پیدا کنید.

  نحوه سفید و براق کردن بدنه یخچال

علت گرفتگی ناودان یخچال

در ادامه به علت های گرفتگی ناودان یخچال پرداخته ایم تا با دانش این موضوع به راحتی به رفع گرفتگی ناودان یخچال خود در منزل بپردازید.

 • یکی از دلایلی که موجب مسدود شدن لوله تخلیه می شود، مواد غذایی می باشد.
 • گاهی ممکن است مواد غذایی بر روی ناودان یخچال ریخته شده است و شما متوجه آن نشده اید.
 • همین موضوع باعث مسدود شدن ناودان و جمع شدن آب در زیر جا میوه ای شده است.
 • یخ زدن مسیر خروجی آب نیز می تواند یکی دیگر از دلایل گرفتگی باشد.
 • خرابی دیفراست یخچال، هیتر المنت یخچال و همچنین خرابی ترموفیوز یخچال می توانند این گرفتگی را ایجاد کنند.

حالا که با علائم گرفتگی ناودان یخچال و دلایل آن آشنا شدید به خواندن ادامه دهید تا به راحتی به برطرف کردن گرفتگی فاضلاب یخچال در منزل خود بپردازید.

آموزش رفع گرفتگی ناودان یخچال

برای برطرف کردن گرفتگی ناودان یخچال مراحل زیر را انجام دهید:

 • ابتدا یخچال را خاموش کنید.
 • تمام کشوها را از داخل یخچال یا فریزر خارج کنید.
 • مواد غذایی را پاک کنید.
 • مقداری آب جوش را در ناودان بریزید و با اضافه کردن نمک به آب شدن یخ ‌ها سرعت بیشتری دهید.
 • بعد از پاک کردن تمام مواد غذایی، برفک ها و قطعات یخ، کشوها را در جای خود قرار دهید.
 • برق یخچال را متصل کنید.
 • برای برطرف کردن خرابی ها در قسمت های سنسور دیفراست، المنت یا هیتر و ترموفیوز بهتر است از یک تعمیرکار ماهر کمک گرفته تا آنها را بررسی و تعمیر کند.

آموزش نحوه برطرف کردن گرفتگی در فاضلاب یخچال

 1. جهت ایمنی یخچال را از برق بکشید.
 2. سپس کشو ها را خارج نمایید.
 3. یک میله بسیار نازک به مانند میله بافتنی را پیدا نمایید.
 4. آن را به آرامی وارد سوراخ ناودانی نمایید.
 5. میله را بالا و پایین نمایید.
 6. اطمینان حاصل نمایید تا مواد غذایی باقیمانده داخل کاسه روی کمپرسور یخچال ریخته باشد.
 7. سپس پشت سر آن یک کتری آب جوش بریزید.
 8. در نهایت اطمینان حاصل نمایید تا راه آب فاضلاب باز شده باشد.
 9. اگر گرفتگی برطرف نشد، این مراحل را تکرار نمایید.

بهترین راه برای رفع گرفتگی لوله یخچال

در پشت یخچال لوله‌ هایی وجود دارند که یکی از آنها مربوط به کویل اوپراتور و دیگری مربوط به کویل کندانسور می باشد. لوله کویل اوپراتور با گاز و لوله کویل کندانسور با مایع پر شده است. در تمام یخچال ها لوله ها در جای مشخصی قرار دارند؛ اما در برخی از مدل ها که فریزر در قسمت بالای یخچال قرار دارد، دسترسی به لوله ها متفاوت خواهد بود. یخ زدن لوله کمپرسور یخچال نشان دهنده این است که لوله ها مسدود می باشند. این لوله ‌ها در خنک سازی یخچال نقش مهمی دارند، برای تمیز کردن قسمت بیرونی لوله ‌ها و رفع گرفتگی لوله یخچال موارد زیر را انجام دهید:

 • برق یخچال را قطع کنید.
 • به وسیله سری مناسب جاروبرقی همه لوله ‌ها را از بیرون تمیز کرده و گرد و غبار و یخ‌ های موجود بر روی لوله ‌ها را پاک کنید.
 • مراقب باشید که به پره‌ ها آسیب وارد نشود.
 • فن یخچال را نیز به وسیله جاروبرقی تمیز کرده و گرد و غبار موجود بر روی آن را پاک کنید.
 • برای رفع گرفتگی لوله یخچال و از بین بردن یخ‌ های درون آن می توانید مقداری آب جوش بر روی لوله‌ ها ریخته تا یخ درون لوله ها آب شوند.
 • بعد از اینکه یخ درون لوله آب شد با دقت همه قسمت ‌های لوله ها را تمیز کنید.
 • برق یخچال را وصل کنید.

نتیجه گیری و خلاصه مقاله رفع عیب گرفتگی ناودان ( فاضلاب ) یخچال

 • تنها علت تجمع آب در کف یخچال ؛ گرفتگی در قسمت فاضلاب یا همان ناودان میباشد.
 • نظافت در یخچال دارای اهمیت میباشد.
 • علاوه بر نظافت به نحوه چیدمان و بسته بندی مواد غذایی در داخل یخچال توجه نمایید.
 • حتی المکان مواد غذایی را داخل درپوش قرار دهید.
 • اما در نظر داشته باشید که؛ هنگام نظافت داخلی یخچال امکان دارد مواد غذایی وارد قسمت ناودان شود.
 • برای رفع مشکل گرفتگی ناودان یخچال ؛ پیشنهاد میشود به صورت ماهانه با استفاده از یک لوله باریک و آب جوش به رفع گرفتگی فاضلاب یخچال بپردازید.
 • اگر به رفع عیب گرفتگی در ناودان یخچال خود اهمیت ندهید ؛ به مرور زمان با یک آسیب جدی مواجه خواهید شد.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه