رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون

1 سال پیش

رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون

برای رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون چه باید کرد؟ اگر صدای تلویزیون قطع شده یا اشکالی در صدای تلویزیون شما به وجود آمده، می توانید با مطالعه این مقاله در مدت زمانی کوتاه و به سادگی مشکل را برطرف کنید. صدای تلویزیون یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیرگذار در لذت بردن از تماشا تصاویر و فیلم های تلویزیونی است. با مطالعه این مقاله به سادگی می توانید با رفتن به بخش تنظیمات صدای تلویزیون های سامسونگ، الجی، سونی، پاناسونیک و … مشکل قطع شدن صدای تلویزیون را بدون نیاز به حضور تکنسین در محل برطرف نمایید.

چرا تلویزیون صدا ندارد؟

علت قطع شدن صدا تلویزیون ال جی چیست؟ علت صدا نداشتن تلویزیون سامسونگ چیست؟ علت قطع صدا تلویزیون سونی چیست؟ دلیل قطع شدن صدای تلویزیون پاناسونیک چیست؟

اینها برخی از پرسش هاییست که بسیاری از کاربران به دنبال جواب دقیق و کامل آن هستند. صدا نداشتن تلویزیون یا قطع شدن آن یکی از مشکلات رایج تلویزیون های خانگیست، اما مشکلات دیگری همچون خش خش کردن صدای تلویزیون، ناهمزمان بودن صدا و تصویر و… وجود دارد که همگی لذت تجربه استفاده از تلویزیون را از بین می برند.

صدا بخش مهمی از تلویزیون است که نمی توان از آن گذشت. اما راه حل این مشکلات همواره در تعمیر تلویزیون خلاصه نمی شود. گاهی وقتی صدای تلویزیون قطع شده، مشکلات صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی و… مربوط به بخش تنظیمات و یا ایرادات ساده ایست که به راحتی قابل حل است. در برخی موارد نیز که به تجربه و تخصص تکنسین تلویزیون برای تعمیرات سخت افزاری احتیاج است، پروسه تعمیر آنچنان زمانبر یا هزینه بر نیست و در مدت کوتاه در منزل خودتان انجام می شود.

علت صدا نداشتن تلویزیون

همانطور که گفته شد، علت قطع صدا تلویزیون می تواند به دو دسته عوامل نرم افزاری و عوامل سخت افزاری مربوط گردد. در صورتی که موارد نرم افزاری را بررسی کرده و نتوانستید علت قطع صدا تلویزیون سامسونگ، ال جی، سونی و … خود را برطرف نمایید، حتما به تعمیرکار متخصص جهت بررسی و عیب یابی تلویزیون مراجعه کنید تا خسارات بیشتری به دستگاه وارد نشود.

فعال بودن حالت بی صدا یا MUTE تلویزیون

در همه تلویزیون ها در صورتی که سهوا از روی کنترل تلویزیون خود دکمه Mute یا بی صدا را انتخاب کرده باشید، با حالتی روبرو می شوید که تلویزیون صدا ندارد اما تصویر دارد. برای رفع این مشکل کافیست مجددا دکمه MUTE یا یکی از دکمه های ولوم صدا (کم – یا زیاد +) را بفشارید تا تلویزیون از حالت بی صدا خارج شود.

  بررسی انواع تلوزیون و تفاوت OLED، LED، QLED

علت صدای خش خش تلویزیون

یکی از علت های اصلی خش خش کردن صدای تلویزیون خرابی بلندگو های تلویزیون می باشد. البته گاهی اوقات دلایل دیگری مانند مشکلات آنتن و یا خرابی اتصالات نیز می تواند علت صدای خش خش تلویزیون باشد.

مشکلات بلندگوهای خارجی 

منظور از بلندگوی خارجی همان اسپیکر، سینمای خانگی و غیره است. قطع شدن صدای تلویزیون ال جی، سامسونگ، سونی یا غیره می تواند به دلیل ایراد در سیم ها و اتصالات اسپیکرها یا سینمای خانگی باشد و یا خود بلندگوها معیوب باشند. برای تست بلندگوها می توانید یک باتری قلمی را به سیم های بلندگو متصل کنید. در این حالت باید صدای خش خش کردن را بشنوید.

خرابی بلندگوی داخلی

ممکن است صدا نداشتن تلویزیون به دلیل خراب بودن بلندگوی تلویزیون باشد. این مورد یک تعمیر سخت افزاریست و برای رفع آن به تخصص و دانش فنی احتیاج است. معمولا در صورتی که بلندگوها علت قطع شدن صدا تلویزیون باشند، پیش از خرابی کامل آنها خش خش کردن صدای تلویزیون نیز مشاهده می شود. در صورتی که بلندگوی تلویزیون معیوب باشد، دیافراگم و یا فوم آسیب دیده است که با جابجا شدن سبب تولید نویز به همراه صدای اصلی می شوند و علت صدای خش خش تلویزیون نیز همین است. برای تست بلندگوها تلویزیون را به دستگاه دیگری همچون دی وی دی یا غیره متصل کنید و ببنید که همچنان صدا قطع است یا خیر.

عیب یابی و نحوه رفع مشکل قطعی صدای تلویزیون

برای عیب یابی مشکل قطع صدای تلویزیون باید تمامی مشکلات جزئی مرتبط با تنظیمات صدا نیز به دقت مورد توجه قرار گیرند. مشکلاتی که شاید به ظاهر حائز اهمیت نیستند، اما در واقع می توانند باعث قطع شدن صدای تلویزیون و در برخی موارد ورود آسیب های جدی به دستگاه شوند. یکی از مشکلات مهمی که در صورت وجود آن باید شاهد به گوش رسیدن صداهایی مانند خش خش از تلویزیون بود، در صورت خرابی بلندگوهای تلویزیون ایجاد می شود. خرابی آنتن تلویزیون نیز می تواند یکی از دلایل این مشکل باشد.

چگونه میتوان مشکل قطع شدن صدای تلویزیون را برطرف کرد؟

راهنمای عیب یابی و رفع مشکل تلویزیون زمانی که صدا قطع می شود، به شرح زیر است:

 • اگر صدای تلویزیون قطع شده و مشکل سخت افزاری نیست، می توان با بررسی قطعات دستگاه مراحل عیب یابی را آغاز کرد.
 • صدا نداشتن تلویزیون در صورت خرابی مین برد، مشکلی جدی است که با تغییر تنظیمات صدا نیز برطرف نمی شود.
 • انتقال صدا به اسپیکر تلویزیون از طریق مین برد انجام می شود.
 • یکی دیگر از دلایل مهم صدا نداشتن تلویزیون، بهم ریختگی تنظیمات دستگاه به صورت ناخواسته یا آگاهانه است.
 • در این شرایط با تغییر زبان دستگاه به فارسی یا انگلیسی (برای فهم آسان تر) می توان تنظیمات را ریست یا به حالت قبل بازگرداند.
  تلویزیون های جدید با کیفیت تصویر QLED

از نحوه برطرف کردن مشکل قطع شدن صدای تلویزیون بیشتر بدانید!

ادامه عیب یابی و رفع مشکل قطعی صدا در تلوزیون به شرح زیر است:

 • خرابی یا از کارافتادن اسپیکر (بلندگو تلویزیون) از جمله مشکلاتی است که می تواند منجر به قطع شدن صدا گردد.
 • این مشکل حتی در صورت جدا شدن سوکت های بلندگو نیز رخ می دهد.
 • در صورت بروز این مشکل، با انجام یک آزمایش ساده، متصل کردن هدفون به دستگاه، می توان از خرابی بلندگوها اطمینان حاصل کرد.
 • در صورتی که صدا از طریق هدفون به گوش برسد، قطعا بلندگوهای دستگاه خراب شده است. اما در صورتی که تنها سیم یا سوکت بلندگو، قطع یا آسیب دیده باشد، تعویض این قطعات می تواند باعث کاهش هزینه های تعمیرات تلویزیون گردد.
 • بررسی اتصال تلویزیون به هریک از انواع لپ تاپ یا گوشی های هوشمند از طریق کابل HDMI اقدام مهم دیگری است که با انجام آن می توان از خرابی یا عدم خرابی صدای تلویزیون اطمینان حاصل کرد.
 • اگر تلویزیون شما (انواع تلویزیون های سامسونگ، الجی، پاناسونیک، سونی، اسنوا و …) به هر یک از انواع بلندگوهای خارجی برای انعکاس صدای شفاف و واضخ تر متصل شده، بررسی و تست این بلندگوها در صورت بی صدا شدن ویدیوها یا تصاویر نمایشی، ضروری است.
 • با متصل کردن یک باتری قلمی می توان نسبت به تست بلندگوهای خارجی اقدام نمود.

آموزش از بین بردن مشکل قطع شدن صدای تلویزیون های مختلف

تغییر تنظیمات صدا در راهنمای از بین بردن مشکل قطع شدن صدای تلویزیون به قرار زیر است:

 • در بخش تغییر تنظیمات برای رفع مشکل قطع صدای تلویزیون، تاخیر در دریافت صدا و همینطور ریست کردن تنظیمات، به بررسی هریک از دستگاه های سامسونگ، پاناسونیک، سونی و الجی به عنوان مهمترین تلویزیون های مورد استفاده کاربران می پردازیم.

تغییر تنظیمات در راهنما رفع مشکل قطع صدای تلویزیون به شرح زیر است:

راهنمای تغییر تنظیمات در نحوه رفع قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ

راهنمای تغییر تنظیمات در نحوه رفع قطع شدن صدای تلویزیون سامسونگ به شرح زیر است:

 • با رفتن به Menu و فشردن گزینه Sound، Sound Mode را انتخاب کرده و در نهایت حالت Set to Standard را انتخاب کنید.
 • در صورت وجود مشکل تاخیر صدا در تلویزیون های سامسونگ، می توانید بعد از رفتن به Menu و انتخاب Sound، روی SPDIF Output کلیک کنید و در بخش Audio Delay، نسبت به انتخاب Set to 0 اقدام کنید. (عدد صفر را انتخاب کنید.)
 • در صورتی که بخواهید تنظیمات صدا در تلویزیون سامسونگ را به طور کلی ریست کنید، بعد از رفتن به گزینه Menu و انتخاب صدا، می توانید گزینه ریست را برای تنظیم مجدد فعال کنید.
  تلویزیون ال جی 55SM8100

روش عیب یابی تغییر تنظیمات در برطرف کردن مشکل قطعی صدا در تلویزیون الجی

روش عیب یابی تغییر تنظیمات در برطرف کردن مشکل قطعی صدا در تلویزیون الجی به قرار زیر است:

 • با رفتن به گزینه Home و انتخاب Settings، سپس گزینه Sound و بعد از آن Sound Mode را برای فعال سازی Standard انتخاب کنید.
 • همچنین شما می توانید برای تست صدا در تلویزیون الجی، sound test را انتخاب کنید.
 • در صورت وجود مشکل تاخیر صدا تلویزیون های الجی با رفتن به Home و Settings و Sound و AV Sync Adjust نسبت به انتخاب Set to On اقدام کنید.
 • تنظیم میزان تاخیر صدا و تصویر در تلویزیون های الجی با حرکت دادن دکمه اسپیکرهای خروجی امکانپذیر است.
 • همچنین می توانید در صورت تمایل به ریست کردن تنظیمات صدا، با فشردن دکمه MUTE کنترل (سه بار متوالی) این کار را انجام دهید.

راهنمای رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون پاناسونیک

راهنمای تغییر تنظیمات برای رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون پاناسونیک به شرح زیر است:

 • برای تغییر تنظیمات در تلویزیون های پاناسونیک به بخش Menu بروید.
 • Audio، Advanced Audio را انتخاب نمایید.
 • سپس Set to On را فعال کنید.

روش های تغییر تنظیمات جهت رفع قطع شدن صدا در تلویزیون سونی

روش های تغییر تنظیمات جهت رفع قطع شدن صدا در تلویزیون سونی به شرح زیر است:

 • به ترتیب با انتخاب گزینه های HOME و Settings و Sound می توانید همگام سازی صدا و تصویر در تلویزیون سونی را برای رفع مشکل تاخیر صدا فعال کنید.
 • اصلی ترین علت قطعی صدا تلویزیون سونی مربوط به اتصال دستگاه های خارجی از طریق کابل HDMI یا بلوتوث است.

نتیجه گیری و خلاصه در مقاله نحوه رفع مشکل قطعی صدای تلویزیون

نتیجه گیری و خلاصه در مقاله نحوه رفع مشکل قطعی صدای تلویزیون به شرح زیر است:

اگر صدای تلویزیون قطع شده و یا در خلل پخش برنامه ها از تلویزیون شاهد صدایی مانند خش خش هستید، باید در اولین فرصت نسبت به تست و بررسی هر یک از قطعات مرتبط با پخش صدا و نصب صحیح تلویزیون اقدام کنید. در صورتی که مشکل پخش نشدن صدا، سخت افزاری نباشد، امکان تنظیم صدا توسط کاربر وجود دارد. اما در صورت سخت افزاری بودن مشکل ایجاد شده، برای رفع آن ارتباط با کارشناس تعمیر تلویزیون های خانگی ضروری است.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه