راهنمای نصب و راه اندازی تلویزیون

1 سال پیش

راهنمای نصب و راه اندازی تلویزیون

 

تلویزیون سونی ۵۰W805Cمقاله راهنمای نصب و راه اندازی تلویزیون یک منبع اطلاعاتی کامل درباره نحوه اتصال تلویزیون به دیوار به همراه تمامی نکات لازم در این باره است. چنانچه پس از خرید تلویزیون برای بهره مندی از حداکثر فضا و همینطور زیبایی دکوراسیون محیط و خنک نگه داشتن تلویزیون، تمایل به نصب دستگاه روی دیوار را داشته باشید، می توانید از این مقاله به عنوان یک راهنمای کاملا جامع به سادگی استفاده نمایید. در ادامه با آی پی امداد همراه باشید.

انتخاب بهترین فاصله و ارتقاع برای نصب تلویزیون

بهترین ارتقاع برای نصب و راه اندازی تلویزیون در هر محیطی با توجه به متراژ، نوردهی و با آزمون و خطا مکرر انتخاب می شود. بنابراین برای انتخاب مناسب ترین نقطه نصب تلویزیون روی دیوار بهتر است تا پیش از انجام مراحل، با فاصله و ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون آشنا شویم. انتخاب بهترین ارتفاع برای نصب تلویزیون در اتاق نشیمن با توجه به نکات ذیل به سادگی امکان پذیر است:

 • اولین قدم انتخاب براکت استاندارد مطابق با مشخصات نمایشگر مورد نظر است.
 • توجه به فاکتورهای مهمی از جمله وزن و صفحه تلویزیون در اولویت قرار دارد.
 • باید این نکته را در نظر داشت که برخی از انواع براکت ها ثابت و برخی دیگر قابلیت جابجایی و چرخش به جلو و عقب و طرفین را نیز دارند.
 • براکت های ثابت با ایجاد یک محدودیت نسبی در زاویه دید، برای برخی از محیط ها مناسب نیستند.
 • استفاده از براکت های متغیر با قابلیت انتخاب بهترین ارتفاع نصب تلویزیون، هوشمندانه تر از سایر نمونه های این قطعه است.

محاسبات دقیق بهترین فاصله و ارتفاع جهت نصب و راه اندازی تلویزیون

محاسبات دقیق بهترین فاصله و ارتفاع جهت راهنمای نصب و راه اندازی تلویزیون به شرح زیر است:

 • فرمول “هم سطح بودن” چشم بینندگان با زاویه قرارگیری نمایشگر یکی از مواردی است که در انتخاب بهترین ارتقاع تلویزیون باید به آن اشاره کرد.
 • برای مشخص کردن بهترین فاصله نصب استاندارد تلویزیون از فرمول VD استفاده می کنیم.
 • در این فرمول تنها باید اندازه تلویزیون به طور مثال ۴۲ اینچ را بر عدد ۰٫۵۵ تقسیم کرد.
 • برای تعیین مناسب ترین ارتفاع جهت نصب نیز عدد به دست آمده در فرمول VD را در ۰٫۲۲ ضرب کرده و حاصل به دست آمده را با ELH که به معنای فاصله به دست آمده از حالت نشسته تا محل قرارگیری تلویزیون است، جمع کنید.
 • قرارگیری این اعداد در فرمول نهایی، باعث دستیابی به نتیجه ای کاملا دقیق و مناسب می شود.

 

با توجه به موارد یاد شده فاصله استاندارد محل نصب تلویزیون تا محل نشستن افراد در تلویزیون های ۵۵ اینچی به طور تقریبی فاصله ۲ الی ۳٫۵ متری است.

بررسی مراحل نصب و اتصال تلویزیون به دیوار

در این بخش از مقاله بررسی نحوه نصب و اتصال تلویزیون به دیوار با تشریح مهم ترین موضوعات از جمله نحوه نصب براکت روی تلویزیون و دیوار در تلویزیون های ال ای دی، ال سی دی و سایر نمایشگرها آشنا می شویم. به طور کلی طریقه نصب هریک از برندهای تلویزیون سامسونگ، پاناسونیک، الجی، اسنوا و … روی دیوار یکسان و مشابه است.

 •  پیش از نصب تلویزیون از خرید مناسب که توان تحمل وزن تلویزیون را داشته باشد، اطمینان حاصل کنید.
 • از نصب تلویزیون روی براکت غیراستاندارد یا نامناسب با سایز تلویزیون به منظور جلوگیری از ورود خسارت های مالی یا جانی خودداری کنید.
 • برای نصب تلویزیون به ابزارهایی از جمله رولپلاک، پیچ، ماژیک، دلر و پیچ گوشتی نیاز خواهید داشت.

بررسی مراحل نصب تلویزیون به دیوار شامل موضوعات ذیل است:

 1. نصب پایه براکت روی دیوار
 2. نصب براکت روی تلویزیون

نحوه نصب پایه براکت روی دیوار در راهنمای راه اندازی تلویزیون

مراحل نصب پایه براکت روی دیوار به ترتیب زیر است:

 • پایه براکت را با استفاده از یک تراز روی دیوار در مکان مورد نظر قرار دهید.
 • محل مورد نظر را با استفاده از یک مداد یا ماژیک علامت گذاری کنید.
 • پیش از سوراخ کردن نقاط علامت گذاری شده، از تهیه پیچ، رولپلاک و مته مناسب اطمینان حاصل کنید.
 • با توجه به ابعاد و سایز تلویزیون باید نسبت به افزایش نقاط علامت گذاری شده اقدام کنید.
 • در صورتی که تلویزیون مورد نظر شما ۵۵ اینچ است، می توانید برای محکم کردن پایه براکت روی دیوار، ۴ الی ۵ نقطه در هر ردیف را علامت گذاری کنید.
 • با انتخاب مته مناسب و با استفاده از دلر نقاط علامتگذاری شده را سوراخ کنید.
 • پس از قراردادن رولپلاک ها در سوراخ های ایجاد شده، پایه را روی دیوار قرار داده و سپس با استفاده از پیچ (در صورت نیاز واشر) براکت را روی دیوار نصب کنید.
  سه روش پخش آهنگ ، فیلم و موزیک های گوشی در تلویزیون با کابل و بدون کابل

نصب و تنظیمات تلویزیون ال ‌ای ‌دی سامسونگ

نصب و تنظیمات تلویزیون ال ‌ای‌ دی سامسونگ بسیار ساده است و این شرکت بزرگ برای راحتی مشتریان خود بهترین شیوه نصب را در نظر گرفته است. برای اینکه بتوانید این تلویزیون را نصب کنید و تنظیمات آن را به خوبی انجام دهید، باید مراحل آن را به خوبی دانسته و بدانید که چه قطعه‌ای را کجا نصب کنید. در حال حاضر تلویزیون‌های زیادی در سراسر جهان وجود دارند و کمتر کسی پیدا می‌شود که یکی از این دستگاه‌ها در خانه خود نداشته باشد. ممکن است برخی از این افراد با روش صحیح نصب تلویزیون آشنا نباشند و گاهی به دلیل عدم آشنایی قطعات و تلویزیون را خراب کنند. برای اینکه بدانید چطور باید نصب و تنظیمات تلویزیون LED سامسونگ را انجام دهید، با ما در این مطلب همراه باشید.

نصب و تنظیمات تلویزیون LED سامسونگ

انجام دادن این کار خیلی ساده است و فقط ممکن است که کمی وقت شما را بگیرد. برای اینکه بتوانید این تلویزیون را بر روی میز خود نصب کنید، در ابتدا باید با قطعات آن آشنا شوید. زمانی که شما درب بسته‌بندی تلویزیون را باز می‌کنید، به غیر از تلویزیون و کنترل به چند قطعه برخورد می‌کنید که با استفاده از آن‌ها می‌توانید تلویزیون خود را به خوبی نصب کنید. در ادامه مراحل نصب این تلویزیون را به شما معرفی می‌‌کنیم.

مرحله اول

برای شروع نصب و تنظیمات تلویزیون ال ‌ای‌ دی سامسونگ باید با قطعاتی که برای نصب و تنظیمات تلویزیون LED سامسونگ به کار می‌رود، آشنا شوید. در بسته‌بندی این تلویزیون‌ها قطعاتی مانند پیچ، پایه رومیزی و پایه دیواری وجود دارد که در برخی از تلویزیون‌ها این پایه‌ها بیشتر از یک عدد هستند. در مرحله اول باید ابزاری که برای نصب نیاز است را تهیه کنید. برای شروع نوع پیچ‌ها را شناسایی کنید و ببینید که پیچ آلن هستند و یا پیچ معمولی، زیرا ابزار آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند. برای پیچ معمولی، پیچ گوشتی دوسو یا چهارسو نیاز است، اما برای پیچ آلن باید آچار آلن تهیه کرد که در سایزهای مختلف موجود است.

مرحله دوم

در مرحله دوم با توجه به اینکه همه ابزارهای لازم را فراهم کرده‌اید، باید پیچ‌ها را به پایه‌های رو میزی وصل کنید. برای انجام این کار باید پیچ‌ها را برداشته و به سوراخ‌هایی که در پایه‌ها وجود دارد ببندید و در صورتی که پیچی نیز برای بستن به تلویزیون در نظر گرفته شده بود، آن را نبندید تا در مرحله بعد طریقه بستن آن را به شما بگوییم. سعی کنید که پیچ‌ها را به خوبی ببندید تا پایه‌ها نیز به خوبی در جای خود بایستند.

مرحله سوم

در این مرحله به شما می‌گوییم که چطور باید تلویزیون را در سر جای خود قرار دهید. از آنجایی که تلویزیون‌های سامسونگ کمی سنگین هستند، این کار به تعداد نفرات شما بستگی دارد. برای شروع باید دو نفر تلویزیون را برداشته و بر روی پایه‌ها قرار دهند و شما باید پیچ‌ها را به پایه‌ها ببندید. راه دیگری نیز برای انجام این کار وجود دارد، اما به تعداد کمتری از افراد نیاز دارد. در این روش شما می‌توانید تلویزیون را بر روی زمین یا میز (ترجیحا میز) گذاشته و پایه‌های آن را ببندید و پس از اتمام کار خود تلویزیون را در سر جای خود قرار دهید.

  تلویزیون سامسونگ مدل N5300

مرحله چهارم

در این مرحله از نصب و تنظیمات تلویزیون LED سامسونگ شما باید از محکم بودن پایه‌ها اطمینان حاصل کنید و با چند ضربه کوچک به اطراف تلویزیون می‌توانید این کار را انجام دهید. به طور مثال کمی تلویزیون را تکان دهید تا از ببینید پایه‌ها نیز تکان می‌خورند یا خیر. در صورتی که همه مراحل را به درستی انجام داده باشید، پایه‌ها به طور کامل ثابت می‌مانند.

مرحله پنجم

این مرحله را در صورتی باید طی کنید که پایه‌ها در مرحله قبل تکان بخورند. در این صورت شما باید تمام این مراحل را از اول طی کنید و دوباره پایه‌ها را ببندید

کانال‌یابی در تلویزیون‌ها ال ‌ای‌ دی سامسونگ

کانال‌یابی در تلویزیون‌های سامسونگ کمی پیچیده‌ است و ممکن است اندکی سردرگم شوید. در برخی از تلویزیون‌های سامسونگ می‌توان کانال‌ها را به صورت دیجیتالی دریافت کرد. اما در دیگر تلویزیون‌های سامسونگ که این قابلیت را ندارند، باید یک آنتن تهیه کرد. برای تهیه آنتن بهتر است که یک آنتن مرکزی و یا یک آنتن اختصاصی تهیه کنید. سعی کنید آنتن با بهترین کیفیت را خریداری کنید تا سیگنال‌ها را به خوبی دریافت کند و شما را در کانال‌یابی اذیت نکند.

مرحله اول

برای شروع باید آنتن را به تلویزیون وصل کنید و از متصل شدن آنتن به آن مطمئن شوید. معمولا آنتن‌ها را یا بر روی بالکن و یا بر روی پشت بام نصب می‌کنند تا سیگنال‌ها را به خوبی دریافت کند. سعی کنید از یک آنتن خوب استفاده کنید که در مقابل باد و باران مقاوم باشد و بتواند به خوبی در هر شرایطی سیگنال را دریافت کند. به طور کلی بهتر است آنتن را در پشت بام نصب کنید.

مرحله دوم

در این مرحله باید به قسمت تنظیمات رفته و گزینه کانال‌ها (Channels) یا (Broadcasting) را بزنید. در آنجا چند گزینه وجود دارد و در یکی از گزینه‌های آن که یافتن نوع کانال (Channel Type Find) است، شما باید گزینه آنالوگ و دیجیتال را بزنید تا همه شبکه‌ها را برای شما پیدا کند.

مرحله سوم

بعد از اینکه همه کارها را برای نصب و تنظیمات تلویزیون ال ‌ای‌ دی سامسونگ انجام دادید، نوبت به شروع جست و جوی کانال رسیده است. برای شروع باید گزینه جست و جو را بزنید و بعد از چند دقیقه می‌توانید کانال‌های دریافت شده را مشاهده کنید. برخی مواقع پیش می‌آید که کانال‌ها صدا و یا تصویر ندارند. در این مواقع احتمالات زیادی به وجود می‌آید. یک از این احتمالا، ضعیف بودن سیگنال بوده که مربوط به آنتن است. یکی دیگر از این احتمالات دریافت ناقص کانال‌ها است که با جست و جوی دوباره رفع می‌شود.

نکاتی برای نگهداری از تلویزیون‌های سامسونگ

اگر می‌خواهید به خوبی از تلویزیون خود نگهداری کنید که زود خراب نشود باید نکاتی را که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم را رعایت کنید تا مشکلی برای تلویزیون شما پیش نیاید.

 • شکاف‌ها و منافذ موجود در بدنه و قسمت پشت یا زیر دستگاه برای ورود و خروج هوا تعبیه شده‌اند. برای اینکه کارکرد تلویزیون کمتر نشود و این دستگاه در برابر گرما مقاوم باشد، بهتر است که این منافذ را مسدود نکرده و یا جلوی آن‌ها گرفته نشود
 • این تلویزیون را در فضاهای تنگ مثل داخل کابینت و یا قفسه کتاب قرار ندهید، به جز زمانی که تهویه مناسب برای آن فراهم شده باشد
 • تلویزیون را نزدیک شوفاژ، بخاری و یا در جایی که نور مستقیم خورشید می‌تابد، قرار ندهید
 • ظروف دارای آب مانند گلدان را رو و یا کنار تلویزیون‌ها قرار ندهید، زیرا در این صورت ممکن است منجر به آتش سوزی و یا برق گرفتگی شوند
 • سعی کنید که تلویزیون را در کنار مکان‌هایی که رطوبت دارند قرار ندهید، زیرا این امکان وجود دارد که آتش سوزی رخ دهد
 • سعی کنید که هر چند روز یک بار خاک تلویزیون را بگیرید که گرد و خاک به داخل آن نرود
 • توجه کنید که به هیچ وجه نباید هیچ جسم فلزی را در قسمت‌های باز تلویزیون وارد کنید. این کار ممکن است باعث ایجاد خطر برق گرفتگی شود
 • سعی کنید که سیم برق را به صورتی به پریز بزنید که محکم به آنجا متصل شود
 • هیچ وقت سیم‌های دستگاه‌ها را به یکدیگر گره نزنید، زیرا در صورتی که یکی از آن‌ها آتش بگیرید، همه آن‌ها دچار سوختگی می‌شوند
 • اگر برق منطقه شما نوسانان دارد، حتما از محافظ برای وسایل برقی خود استفاده کنید تا وسایل شما آسیب نبیند. محافظ‌ها نوسانات برق را گرفته و برق را به صورت کنترل شده به دستگاه می‌رسانند
 • اگر به مسافرت می‌روید، حتما تلویزیون و وسایل برقی خود را از برق بکشید
 • سعی کنید راهنمای اولیه تلویزیون را یک بار بخوانید تا با عملکرد سیستم آشنا شوید
  راهنمای فارسی یخچال هیمالیا

 

طریقه نصب پایه روی تلوزیون

مراحل نصب براکت روی تلویزیون به شرح زیر است:

 • نصب براکت روی تلویزیون با انتخاب براکت مناسب با توجه به ابعاد نمایشگر انجام می گیرد.
 • پیش از نصب براکت روی نمایشگر باید نسبت به جداسازی پایه (پایه ایستاده) تلویزیون به منظور ایجاد سهولت در مراحل کار، اقدام کنید.
 • با قرار دادن پشت تلویزیون روی یک میز و تنظیم براکت روی نقاط مشخص شده (سوراخ های پشت تلویزیون) با استفاده از پیچ و واشر، براکت را روی تلویزیون نصب کنید.
 • با اندازه گیری فاصله بین سوراخ ها در تلویزیون می توانید نسبت به خرید براکت مناسب اقدام کنید.
 • حلقه براکت که در زیر بازوها قرار گرفته به عنوان محل قرارگیری تلویزیون، باید رو به سمت بالا باشد.
 • با استفاده از واشر و پیچ، براکت را روی سوراخ های پشت تلویزیون، قرار دهید.

نکات مهم در راهنمای نصب و راه اندازی تلویزیون روی دیوار

بررسی نکات مهم در نحوه نصب تلویزیون روی دیوار به عنوان اصول ایمنی می تواند نقش مهمی در جلوگیری از خسارات احتمالی طی مراحل نصب نمایشگر داشته باشد.

 • امکان نصب تلویزیون در محل های تصادفی یا حساس از جمله کنار شومینه وجود ندارد.
 • برای نصب تلویزیون روی دیوار باید از براکت های مناسب استفاده کرد که در حال حاضر دو نوع براکت (براکت های ثابت و متغیر) برای نصب نمایشگرهای خانگی وجود دارد.
 • پیچ قرار گرفته شده روی براکت برای تنظیم کردن تلویزیون و چرخش آن است.
 • بهترین ارتفاع برای نصب تلویزیون روی دیوار در یک نمایشگر ۶۰ اینچی، ۶۰ سانتی از زمین است.
 • هرگز تلویزیون را بالای شومینه نصب نکنید.

مزایا و معایب نصب تلویزیون بر روی دیوار

وصل کردن تلویزیون روی دیوار یکی از پرطرفدار ترین روش های نصب این دستگاه می باشد. اما این انتخاب نیز مانند هر انتخاب دیگری مزایا و معایب خودش را دارد. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین مزیت ها و ایرادات وصل کردن تلوزیون به دیوار می پردازیم:

مزایای نصب تلویزیون روی دیوار

 • نصب تلوزیون روی دیوار این امکان را به شما می دهد تا بتوانید از حداکثر فضای موجود در نشیمن خود بهره مند شوید و نیازی به میز تلویزیون نداشته باشید.
 • یکی دیگر از مزیت های وصل کردن تلویزیون به دیوار این است که اگر فرزند نو پا و حیوان خانگی کوچکی دارید دیگر نگران برگشتن تلویزیون روی آن ها نیسیتید.

معایب نصب تلویزیون روی دیوار

 • یکی از معایب نصب تلویزیون روی دیوار این است که برای این کار مجبورید قسمتی از دیوار را سوراخ کنید تا بتوانید تلوزیون را به دیوار وصل کنید، این در حالی است که بسیاری از صاحب خانه ها تمایلی به زخمی شدن دیوار خانه خود ندارد.
 • اگر در شهر های شمالی زندگی می کنید یا دیوار های منزل شما به هر دلیل رطوبت بالایی دارد یا اصطلحا نم کشیده است، ممکن است باعث جرقه زدن و سوختن تلوزیون شود.
 • اگر تلویزیون را بالا تر از حد استاندارد نصب کنید، موجب افزایش کمر درد و گردن درد در شما خواهد شد.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه