راهنمای طول عمر لوازم خانگی

1 سال پیش

راهنمای طول عمر لوازم خانگی

عمر مفید لوازم خانگی یعنی چه؟

در واقع عمر مفید، تخمینی بوده که کارشناسان از آن برای نشان دادن زمانی استفاده می کنند که یک شخص می ‌تواند از یک وسیله یا کالا بدون نیاز به تعمیر استفاده کند. آگاهی از میانگین عمر مفید لوازم برقی به شما کمک می کند بدانید که آیا وسیله برقی را تعمیر کنید به صرفه تر است یا به کل آن را عوض نمایید. نمی توان به طور حتمی عمر مفید لوازم خانگی را حدس زد چرا که این عمر با عوامل مختلفی نظیر نحوه استفاده و نگهداری از آن رابطه مستقیمی دارد.

به عنوان مثال عمر مفید لباسشویی کسی که به تنهایی از آن استفاده کرده و همواره تمامی جوانب را رعایت کرده است با ماشین لباسشویی یک خانواده پر جمعیت، تفاوتی به اندازه زمین تا آسمان دارد. زیرا در مورد اول، لباسشویی به دفعات کمتری در طول هفته روشن شده و به اصطلاح کارکرد کمتری دارد. علاوه بر آن نحوه نگهداری از وسایل برقی خود بحث جداگانه ای است که در بالا بردن عمر مفید لوازم برقی بسیار مؤثر عمل می کند.

مثلاً یخچالی که به عمر خود تمیز بودن سیم ها و قسمت های پشتی را به خود ندیده است در مقایسه با یخچالی که مرتب تمیز شده است، نمی توان انتظار داشت که دو دستگاه عمر مفید یکسانی داشته باشند.

عمر مفید ماشین لباسشویی چقدر است؟

به طور کلی ماشین های لباسشویی در دو نوع درب از بالا و درب از جلو طراحی و تولید شده اند. اگر چه لباسشویی های درب از جلو جلوه شیک تر و استفاده راحت تری دارند اما باید بدانید که عمر مفید مدل های درب از بالا بیشتر است. میانگین طول عمر در نظر گرفته شده برای هر لباسشویی بین ۱۰ الی ۱۳ سال است. این که لباسشویی شما چند سال بیشتر می تواند همچنان مثل ساعت کار کند به خودتان بستگی دارد که چگونه از آن استفاده و نگهداری می کنید.

چند راهکار برای بالا بردن عمر مفید لباسشویی

اگر خانواده پر جمعیتی دارید و تعداد لباس های چرکتان زیاد است، هرگز همه لباس ها را به صورت یک دفعه در لباسشویی نیندازید. چرا که این کار به موتور دستگاه فشار زیادی وارد می کند. به جای این کار تعداد دفعات شستشو را بالا ببرید و در هر دفعه، تعدادی از لباس ها را بشویید. البته بعد از هر بار استفاده حدود یک ساعت به ماشین وقت بدهید تا موتور آن خنک شود. سپس دوباره اقدام به روشن نمودن آن کنید.

در هنگام نصب لباسشویی دقت کنید که حتماً تراز باشد. چرا که در غیر این صورت، دستگاه در هنگام دور تند دچار اختلالات و صدا های زیادی شده و زمینه خراب شدن و آسیب آن را فراهم می سازد. همچنین به هیچ وجه دستگاه را به دیوار و کنار های آن نچسبانید و حدود ۵ سانی متر فاصله برای جریان یافتن هوا به موتور را رعایت کنید.

 عمر مفید ماشین لباسشویی

میزان پودر و مایع را متناسب با تعداد البسه و میزان کثیفیشان داخل مخزن بریزید. چرا که نه تنها پودر زیاد باعث ایجاد لکه روی لباس ها می شود بلکه کف زیاد نیازمند روشن ماندن بیش تر ماشین است.

به صورت مرتب هر چند وقت یک بار مثلا هر ماه محفظه پودر، فیلتر و لاستیک دور درب را تمیز کنید و برای تمیز کردن محفظه داخلی و دیگ از پودر های جرم گیر و قرص های شستشو مخصوص بهره ببرید.

  هر یخچال فریزر چند سال عمر مفید دارد؟

یخچال ها دارای انواع مختلفی هستند و عمر مفید متفاوتی نیز دارند. عمر مفید تعریف شده برای مدل های معمولی چیزی بین ۱۴ تا ۱۷ سال است در حالی که مدل های پیشرفته مانند ساید بای ساید ها دارای عمر مفید ۱۰ الی ۱۳ ساله هستند. لازم به ذکر است که پایان عمر مفید یخچال زمانی اطلاق می گردد که کمپرسور دستگاه به طور کل از کار بیافتد. وگرنه تعمیرات جزئی مانند پاره شدن واشر درب و برخی مشکلات فنی با یک تعمیر درست خواهند شد.

  راهنمای یخچال دوو

 راهکار های ویژه جهت افزایش عمر مفید یخچال فریزر

اگر یخچال شما از مدل های قدیمی می باشد، گرد و غبار روی سیم پیچ های سیاه رنگ که در قسمت پشتی یخچال قرار دارند را سالی یک یا دو بار تمیز کنید. اگر این کار با دست مشکل است می توانید از برس های سیم پیچ استفاده کنید. در مدل های جدید سیم پیچ های کندانسور در قسمت پایینی تعبیه شده اند. می توانید از قدرت مکش جارو برقی برای تمیز کردن موتور های بدون پوشش استفاده کنید.

به هیچ عنوان یخچال را در مجاورت و نزدیکی وسایل گرمایشی مانند آبگرمکن و اجاق گاز قرار ندهید. چرا که باعث هدر رفتن انرژی و تمام شدن گاز دستگاه خواهند شد. همچنین از هر طرف حدود فاصله ۲۰ سانتی متری را رعایت کنید تا هوا از هر طرف در پیرامون موتور گردش یابد و از گرم شدن آن جلوگیری کند.

راهکار های ویژه جهت افزایش عمر مفید یخچال فریزر

قبل از آن که بخواهید یخچال را حرکت و جابجا کنید حتماً ۳ ساعت قبل دستگاه را خاموش کنید تا گاز از جریان در لوله های آن بایستد. همچنین به منظور توزیع یکنواخت گاز موجود در لوله های دیواره، از تراز بودن یخچال اطمینان حاصل کنید. برای این کار می توانید یک استکان آب را روی سقف یخچال قرار دهید و به کمک آن درجه تراز بودن را بسنجید. از گذاشتن آب و غذا های گرم در داخل یخچال خودداری کنید. این کار باعث اتلاف انرژی و وارد شدن فشار به موتور یخچال می شود.

عمر مفید هود آشپزخانه و راهکارهایی جهت افزایش این زمان

هود های آشپزخانه در صورتی که در جای مناسب قرار بگیرند و به درستی از آن ها استفاده شود دارای عمر مفید ۱۵ سال می باشند. بنابراین بهتر است فیلتر های هواکش هود خود را به طور مرتب تمیز کنید و سالانه آن ها را عوض کنید. چرا که این فیلترها در دراز مدت به دلیل تجمع چربی مسدود می شوند و دیگر مثل روز اول کارایی ندارند.

عمر مفید ماشین ظرفشویی

عمر مفید در نظر گرفته شده برای ماشین های ظرفشویی حداقل ۱۰ سال و حداکثر ۱۳ سال می باشد. مدل‌ های جدید تر و گران ‌تر لزوماً عمر طولانی ‌تری ندارند. دقت کنید که هر چه ماشین ظرفشویی پیشرفته تر باشد دارای دکمه ها و صفحه نمایش های الکترونیکی بیشتری نیز می باشند. در نتیجه امکان خراب شدن آن ها زود تر بوده هر چند شما هزینه بیشتری برای خرید آن ها متحمل شده اید.

 میزان عمر مفید اجاق گاز و نکات کلیدی برای افزایش طول عمر آن

میزان عمر تخمین زده شده برای اجاق گاز حداکثر ۱۵ سال می باشد. مدل های معمولی معمولاً ۲ الی ۵ سال بیشتر از مدل های الکترونیکی عمر می کنند. همچنین عمر مفید مایکروویو بین ۹ الی ۱۰ سال است. برای بهره بردن از حداکثر عمر مفید اجاق گاز باید هر چند وقت یک بار مشعل های آن را تمیز کنید و منافذ آن ها را به وسیله یک سیم نازک یا سنجاق ته گرد باز کنید تا چربی های کیپ شده، جریان گاز را مسدود نکنند و باعث ضعیف شدن شعله نشوند.

در صورت سر ریز شدن شیر و هر مواد غذای دیگر بلافاصله بعد از سرد شدن آن را تمیز کنید. چرا که هر چه زود تر این کار را انجام دهید راحت تر تمیز می شود. در صورتی که به هر دلیلی شیشه فر شما ترک و مو برداشت تا زمانی که آن را تعویض نکرده اید از آن استفاده نکنید. برای آن که شعله ها حداکثر قدرت و حرارت خود را داشته باشند باید در هنگام نصب، فاصله اجاق از هود حداقل ۶۵ سانتی متر باشد.

عمر مفید تلویزیون چند سال است؟

عمر مفید تلویزیون را بین ۱۰ الی ۱۵ سال ثبت کرده اند. در این بین چندین راهکار وجود دارند که شما با رعایت آن ها می توانید از حداکثر بازدهی تلویزیون خود استفاده کنید. اولین نکته محل مستقر کردن دستگاه تلویزیون است که به هیچ وجه نباید در مجاورت دستگاه های سرمایشی، گرمایشی و محل های پر رفت و آمد که امکان افتادن تلویزیون وجود دارد، باشد.

  نگهداری از یخچال

تلویزیون را از دسترس کودکان خردسال دور نگه دارید چرا که هر آن امکان دارد چیزی را به سمت صفحه نمایش تلویزیون پرتاب کنند و باعث از بین رفتن پیکسل و در بدترین حالت سوختن دستگاه گران قیمت شما شوند. تمیز کردن صفحه را به وسیله دستمال های میکرو فایبر انجام دهید چرا که این دستمال ها مخصوص بوده و باعث خط و خراش صفحه نخواهند شد.

 میزان عمر مفید وسایل برقی خانگی

می توانید از سشوار برای خارج کردن گرد و غبار قسمت و درز های پشتی استفاده نمایید. در صورتی که از تلویزیون استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید. زیرا روشن ماندن طولانی نه تنها انرژی زیادی مصرف می کند بلکه باعث کاهش طول عمر آن نیز می شود.

راهنمای افزایش طول عمر یخچال فریزر و ساید بای ساید

مجموعه آی.پی امداد شما را با راهکارهای راهنمای افزایش طول عمر یخچال فریزر و ساید بای ساید آشنا میکند تا کمتر نیازمند تعمیر یخچال شوید.

 1. دقت کنید که سیم برق متصل به یخچال زیر فشار اجسام سنگین خم یا فشرده نشده باشد.
 2. پریز برق یخچال را از رطوبت (محل‌هایی که احتمال ترشح آب یا باران دارند)دور نگه دارید.
 3. برای تمیز کردن یخچال ابتدا سیم یخچال را از پریز درآورید.
 4. از قرار دادن اجسام سنگین و یا خطرناک روی یخچال فریزر یا ساید بای ساید بپرهیزید.
 5. مواد قابل اشتعال مانند بنزین را از یخچال فریزر و ساید بای ساید دور نگه دارید.
 6. اطمینان حاصل کنید که یخچال فریزر روی سطحی محکم و تراز نصب شده باشد.
 7. برای پاک کردن برفک یخچال و فریزر هرگز از وسایل نوک تیز و فلزی (مانند چاقو) استفاده نکنید.
 8. بعد از برفک زدایی، برای صرفه جویی بیشتر ترموستات را روی درجه‌ای کمتر قرار دهید.
 9. یخچال فریزر و ساید بای ساید را در مجاورت وسایل گرمازا (شوفاژ، اجاق گاز، بخاری) قرار ندهید.
 10. لوله‌های پشت یخچال را باید دست کم ؛ ماهی یکبار گردگیری کنید.
 11. تمیز بودن این لوله‌ها باعث بهبود انتقال حرارت و کاهش مصرف انرژی خواهد شد.

راهنمای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی

هزینه تعمیرات لباسشویی سنگین است ، مجموعه آی.پی برای رفاه حال شما عزیزان اینجا است تا با راهکارهای راهنمای افزایش طول عمر ماشین لباسشویی کمتر به تعمیرات نیازمند شوید.

 1. ماشین لباسشویی را تراز کنید زیرا تراز بودن ماشین لباسشویی برای افزایش کارایی و ایمنی آن بسیار مهم است.
 2. دما و زمان مناسب شستشو و یا همان برنامه شستشو را مناسب با مقدار لباس و جنس آن ها انتخاب کنبد.
 3. از پودر لباسشویی به میزان لازم استفاده کنید.زیرا استفاده بیش از اندازه از پودر نه تنها لباس ها تمیز تر نمیکند بلکه به لباسشویی نیز آسیب میزند.
 4. بیش از ظرفیت لباسشویی در مخزن آن لباس نریزید زیرا اینکار موجب سنگینی دستگاه ودر نتیجه آسیب دیدن آن میشود.
 5. هر ۴-۳ ماه یک بار از قرص ها و پودرهای جرم گیر استفاده کنید تا جرم های موجود در لباسشویی را از بین برده و طول عمر لباسشویی را افزایش دهد.
 6. فیلتر و دهانه پودر را به طور منظم تمیز کنید. توجه داشته باشید که تمییز کردن ماشین لباسشویی به کاهش مصرف برق و افزایش عمر مفید آن کمک می کند.
 7. از دور کم آبکشی استفاده نمایید تا هم در مصرف آب و برق صرفه جویی کنید و هم از آسی دیدن لباسشویی جلوگیری کنید.
 8. از لوله کشی آب گرم برای استفاده در ماشین لباسشویی استفاده نمایید.
 9. فاصله ماشین لباسشویی ازدیوار باید ۵سانتی متر باشد.
 10. برای دوبار شستشوی لباس ها حتما دو ساعت فاصله نیاز میباشد.

راهنمای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی

با راهنمای طول عمر لوازم خانگی در آی.پی امداد همراه شوید و نکات  مهم از راهنمای افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید تا کمتر به تعمیرات ماشن ظرفشویی نیازمند شوید .

 1. بیش از حد از پودر ظرفشویی استفاده نکنید.استفاده بیش از حد از شوینده های ماشین ظرفشویی نه تنها بهماشین ظرفشویی آسیمیزند بلکه موجب ایجاد خراشیدگی روی ظروف شیشه ای می شود.
 2. ظرف ها را با سرعت معمولی بشویید و از برنامه های سنگین استفاده نکنید.
 3. در زمان های معینی فیلر ظرفشوییرا تمیز کنید زیرا کثیف بودن فیلتر موجب میشود ظرف ها نیز تمیز و براق نشوند.
 4. از اضافه کردن شلنگ به شلنگ وروردی و خروجی خودداری کنید.
 5. از قرار دادن ظروف چوبی ,تفلون ,پلاستیکی و استیل در ماشن ظرفشویی جدا خودداری کنید.
 6. از جرم گیر مخصوص ماشین ظرفشویی استفاده کنید.
 7. از قرار دادن چاقو دردستگاه بپرهیزید.
 8. در هنگام تميز كردن دستگاه، از خراشيدن آن با اجسام نوك تيز و زبر و استفاده از تميز كننده بنزيني و يا انواع حلال هاي شيميايي جدا پرهيز كنيد.
 9. برای شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی درجه حرارت ۵۰ درجه مناسب است.
 10. از شستشوی ظروف بیش از ظرفیت ماشین لباسشویی، جدا خودداری کنید.
  رفع مشکل قطعی صدا در تلویزیون

راهنمای افزایش طول عمر مایکروفر

با راهنمای طول عمر لوازم خانگی در آی.پی امداد همراه شوید و نکات  مهم از راهنمای افزایش طول عمر ماکروفر را مطالعه نمایید تا کمتر به تعمیرات ماکروفر نیازمند شوید.

 1. مواد غذایی فریز شده را مدتی از فریزر خارج کنید و پس از آب شدن آن را داخل ماکروفر قرار دهید.
 2. روغن را به تنهایی درون ماکروفر گرم نکنید، زیرا در دماهای بالا به دستگاه آسیب می رساند.
 3. ظروف فلزی گوشه دار را درون ماکروفر قرار ندهید مخصوصاً قوطی های کنسرو را برای گرم شدن داخل ماکروفر قرار ندهید.
 4. از ماکروویو درهوای آزاد بیرون منزل استفاده ننمائید.
 5. از آویزان  سیم های برق متصل به مایکروویو جلوگیری کنید.
 6. از مواد غذایی که موجب است درون دستگاه منفجر شوند استفاده نکنید.
 7. از پختن مواد غذایی چرب در مایکروفر بپرهیزید.
 8. مایکروفر را به صورت خالی هر گز روشن ننمایید.
 9. از قرار دادن کیسه های کاغذی غذا درون مایکروفر بپرهیزید زیرا این امر موجب آتش سوزی میشود.
 10. فضای داخلی مایکرویو را مرتب تمیز کنید . چرا که ترشحات و ذرات مواد غذایی موجود در مایکروویو، مقداری از انرژی آن را هنگام کارکرد تحلیل داده و ممکن است منجر به سوختن و آسیب دیدگی دستگاه گردد.

راهنمای افزایش طول عمر جاروبرقی

با راهنمای طول عمر لوازم خانگی در آی.پی امداد همراه شوید و نکات  مهم از راهنمای افزایش طول عمر جاروبرقی را مطالعه نمایید تا کمتر به تعمیرات جاروبرقی نیازمند شوید.

 1. فیلترهای جاروبرقی را زود به زود چک کنید.
 2. کیسه جاروبرقی را به طور منظم عوض کنید.
 3. برس جاروبرقی را به طور منظم بازبینی کنید.
 4. پس از هر بار استفاده لولۀ آن را تمیز کنید.
 5. هر بار که جارو برقی را روشن میکنید بیش از ۱۵ دقیقه روشن نماند.
 6. در قسمت های خیس از جارو برقی برای تمیز کردن استفاده نکنید.
 7. با دگمه های روشن ،خاموش کن جارو برقی به ملایمت رفتار کنید  و هرگز آن را با پا روشن نکنید .
 8. اجسام تیز و برندهرا با جارو برقی تمیز ننمائید.
 9. برای حرکت دادن جارو برقی به هیچ وجه از لوله خرطومی استفاده نکنید.
 10. جاروبرقی را در مجاورت حرارت و گرما نگه ندارید.

راهنمای افزایش طول عمر اجاق گاز

با راهنمای طول عمر لوازم خانگی در آی.پی امداد همراه شوید و نکات  مهم از افزایش طول عمر اجاق گاز را مطالعه نمایید تا کمتر به تعمیرات اجاق گاز نیازمند شوید.

 1. کلید جرقه اجاق گاز را بیش از ۱۰ ثانیه نگه ندارید.
 2. سرشعله ها را دقیقا در جای خود قرار دهید تا در روشن شدن و یا قرمز شدن شعله گاز اخلالی پیش نیاید.
 3. مراقب مواد غذایی باشید که سر ریز نشود در این صورت بلافاصله باید گار زا تمیز نمایید.
 4. اگر شیشه فر شما ترک خورده تا زمان تعویض شیشه از فر استفاده ننمایید.
 5. همیشه صفحه گاز را تمیز نگه دارید.
 6. دقت کنید فاصله گاز تا هود فاصله مناسبی باشد.
 7. از قرار دادن مستقیم زغال های مخصوص قلیان بر رو شعله گازها خودداری کنید.
 8. هرگز گاز را با شیلنگ آب شستشو ندهید.
 9. حتما هر سال اجاق گاز را سرویس کنید.
 10. از قرار دادن مستقیم زغال های مخصوص قلیان بر رو شعله گازها خودداری کنید.
لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه