تمیز کردن فر گاز

1 سال پیش

تمیز کردن فر گاز

نحوه تمیز کردن فر گاز چگونه است؟ بهتر است با این جمله مقاله را شروع کنیم که شاید بتوان آشپزخانه را مهمترین قسمت خانه دانست، از آنجایی که پخت و پز و خوردن غذا رابطه مستقیم با سلامتی ما دارد و کوچکترین آلودگی و وارد شدن میکروب ها به محیط آشپزخانه ممکن است به قیمت به خطر افتادن سلامت ما تمام شود، باید نسبت به تمیز کردن اجزای داخلی فرگاز دقت کافی را داشته باشیم.

آیا می توان برای نظافت فر اجاق گاز قطعات آن را باز کرد؟

برخی افراد در نحوه تميز كردن فر گاز وسواس زیادی دارند. به طوری که در پی باز کردن قسمت های داخلی و تمیز کردن اجزای داخلی فرگاز هستند. اما در نظافت فر اجاق گاز شما باید قطعات متحرک فرگاز را بشناسید تا با دستکاری یک قطعه ثابت باعث آسیب به دستگاه خود نشوید. در ادامه به معرفی قطعات متحرک داخل فر که شما میت وانید برای نظافت آنها را از داخل فر جدا کنید، می پردازیم:

 • سینی های داخل فر از جمله قسمت های متحرک فرگاز هستند که شما می توانید برای تمیز کردن سینی فر گاز آنها را بیرون آورده، شستشو داده و مجددا در محل قرار دهید.
 • سیخ های جوجه گردان نیز از دیگر قسمت های متحرک داخل فرگاز می باشد که به راحتی قابل بیرون آوردن و شستشو در هنگام چربی زدایی از فر اجاق گاز هستند.
 • صفحه های بین طبقات داخل فر را که به صورت کشویی خارج می شوند را می توانید برای شستن فر اجاق گاز بیرون بیاورید.

فوت و فن تمیز کردن فر اجاق گاز بدون مواد شیمیایی

تا به حال به روش های پاک کردن فر خود فکر کرده اید؟ این لوازم خانگی ممکن است بسیار کثیف به نظر برسد، به خاطر اینکه خرده های نان و دیگر غذاها زمان آشپزی داخل آن می ریزد. خوشبختانه در این بخش از نکات خانه داری نمناک راهنمای هایی در مورد نحوه تمیز کردن گاز به طور موثر و آسان ، داریم – و شما به هیچ محصول یا ابزار تمیز کردن ویژه ای نیاز ندارید.

در واقع هر چیزی که برای تمیز کردن گاز نیاز دارید ممکن است در آشپزخانه باشد. تمیز کننده های خانگی خشن را فراموش کنید؛ این ترفند ، تمیز کاری را به خوبی انجام می دهند در حالی که هوا را در منزل تان ایمن و تازه نگه می دارد با کمی زمان و تلاش، گاز می تواند عاری از لکه شود !

چگونه فر اجاق گاز را سریع تمیز کنیم

چقدر ساده ؟ ترکیبی از آب، جوش شیرین و سرکه را در کاسه مخلوط،کنید یک پارچه کهنه یا اسفنج تمام چیزی است که نیاز دارید.

روش:

مرحله ۱:اول از همه شبکه های فر را بردارید و آنها را تمیز کنید

مرحله ۲:خمیری از جوش شیرین و آب درست کنید. زمانی که به یک غلظت رسید آن را در فر بریزید . می توانید این مواد را همه جا به جز روی شعله ها بزنید

گام ۳:صبر کنید . بگذارید مخلوط یک شب بماند و حداقل ۱۲ ساعت طول می کشد. منتظر باشید جوش شیرین قهوه ای شود. این طبیعی است، پس وحشت نکنید.

مرحله ۴:روز بعد، به آرامی سرکه را روی سطح پخش کنید و اجازه دهید تا با خمیر واکنش نشان دهد که تمیز کردن آلودگی ها را بسیار آسان تر می کند. اگر بخواهید، می توانید سرکه را بیشتر یا کم تر استفاده کنید.

چگونه فر را با لیمو تمیز کنیم؟

تمیز کردن گاز به طور طبیعی بسیار ساده و موثر است. چون لیمو و دیگر روغن مرکبات ، روغن را خوب تمیز می کنند، تمام چیزی که نیاز دارید ، دو لیمو ، کمی آب، ظرف و اسفنج است.

  تلویزیون سامسونگ مدل N5300

اول، لیمو را نصف کرده و آب میوه را داخل ظرف بریزید. پس از اینکه آن را خشک کردید، لیمو باقی مانده را در بشقاب قرار دهید. ظرف رابا ۱ / ۳ آب پر کنید و آن را در فر قرار دهید. آن را ۳۰ دقیقه در دمای ۲۵۰ درجه نگه دارید وقتی آب و عصاره لیمو گرم شد، بخار به دوده سیاه می چسبد و آلودگی ها راحت از بین می رود.

زمانی که ۳۰ دقیقه تمام شد ، ظرف را بردارید و بگذارید فر خنک شود . بعد از سرد شدن فر، از یک ابر برای از بین بردن کثیفی ها استفاده کنید

از آب لیمو باقی مانده استفاده کنید تا جرم ها را پاک کنید. اسفنج را تا زمانی که تمیز شود بکشید. سپس با حوله خشک کنید.

فر در طول این فرآیند دود خواهد کرد. فقط مراقب باشید – پنکه فر را روشن کرده و یک پنجره باز کنید.

چگونه در شیشه ای فر را تمیز کنیم

اگر فکر می کنید تمیز کردن فر آسان است، پس باید این نکته سریع را برای تمیز کردن در شیشه ای دوست داشته باشید. فقط کمی آب به یک چهارم فنجان جوش شیرین اضافه کنید و خمیر غلیظی درست کنید. سپس در را باز کرده و خمیر را روی شیشه با اسفنج بمالید بگذارید مخلوط ۲۰ دقیقه بماند، سپس آن را با اسفنج مرطوب پاک کنید.

چگونه شبکه فر اجاق گاز در تمیز کنیم؟

شبکه های گاز بیشتر در سینک با مایع و آب شسته می شوند. ( تنها برخی ازآنها در ماشین ظرفشویی شسته می شوند بنابراین اگر بخواهید گزینه های ساده تر مثل وان حمام یا کیسه زباله پلاستیکی است.

اول، ظرفی را با آب گرم پر کنید، فقط به اندازه ای که شبکه ها را بپوشاند. اضافه کردن نصف فنجان صابون ( یا تا ۳ / ۴ پیمانه پاک کننده رخت شویی )بریزید بگذارید یک شب بماند . متناوبا، می توانید جوش شیرین روی آن بریزید و سپس آن ها را در سرکه خیس کنید. بگذارید یک شب بماند

صبح، با یک دستمال کهنه جرم های سرسخت،را پاک کنید . مسواک کهنه می تواند به تمیز کردن شما کمک کند:نمک دریا را روی مسواک کهنه بریزید و روی لکه ها بکشید تا تمیز شود . بعد از آن، قبل از اینکه آن ها را به داخل فر برگردانید ، به طور کامل آبکشی کنید.

به عنوان جایگزینی برای ظرف می توانید کیسه زباله خالی را با یک ۱ / ۲٫ ( آمونیاک پر کنید هشدار:ممکن است بخواهید این کار را بیرون انجام دهید، یا در یک اتاق با تهویه خیلی خوب با پنجره های باز و حتی یک پنکه، باید یک ماسک برای محافظت از خود در برابر دود شدید آمونیاک استفاده کنید. کیسه را ببندید و بگذارید یک شب بماند. صبح به طور کامل آبکشی کنید.

می توانید فر را با سفید کننده تمیز کنید ؟

بله، اما ما این را توصیه نمی کنیم؛ هدف کلی استفاده از سفید کننده به عنوان داروی ضد عفونی کننده، مانند کشتن باکتری ها یا کپک، یا از بین بردن رنگ و یا افزایش کارایی مواد شوینده خاص است. برای تمیز کردن یک فر، بهتر است از یک محلول استفاده کنید که به طور خاص برای کاهش چربی و مواد غذایی سخت شده ، مانند یک پاک کننده فر تجاری یا مخلوط درست شده از جوش شیرین و سرکه که در بالا توضیح داده شد ، طراحی شده است.

اگر تصمیم می گیرید که فر را با سفید کننده تمیز کنید، تنها از مقدار کمی استفاده کنید و آن را با حداقل با یک چهار آب رقیق کنید. سپس، قبل از استفاده از هر نوع حرارت در فر گاز را به طور کامل تمیز کنید. مهم است توجه داشته باشید :سفید کننده خانگی ( هیدروکسید سدیم ) به لحاظ فنی خورنده و یا سمی محسوب نمی شود، حتی اگر بلعیده شود ، اما در معرض سفید کننده بودن می تواند باعث ناراحتی در چشم ها، دهان، ریه ها و پوست شود. هم چنین باید به دنبال نکات ایمنی سفید کننده استاندارد باشید که در هر زمان برای کار با سفید کننده استفاده می کنید:در یک منطقه با تهویه خوب بمانید و از چشم ها و پوست محافظت کنید.

  روش اتصال گوشی های اندرویدی به تلویزیون های هوشمند

آیا می توانید از نوشابه برای تمیز کردن فر استفاده کنید ؟

یک شایعه اینترنتی منتشر شده که نوشابه تمیز کننده ای فوق العاده است چون می تواند روغن را به طور موثر از بین ببرد ( و همچنین ارزان است و احتمالا در یخچال به راحتی در دسترس است ). در حالی که نوشابه ممکن است چیزهایی مثل قوطی های کثیف و روغن های خشکیده را تمیز کند، توصیه نمی شود آن را برای تمیز کردن فر استفاده کنید. همانطور که در بالا توضیح داده شد، بهتر است از جوش شیرین پاک کردن فر استفاده کنید.

یک دستور و روش خاص برای تمیز کردن سریع و آسان فر اجاق گاز

مواد لازم:

 • جوش شیرین
 • آب
 • دستکش های پلاستیکی
 • پارچه مرطوب
 • چاقوی پلاستیکی یا سیلیکونی
 • بطری اسپری
 • سرکه سفید
 • دستورالعمل

فر را خالی کنید : قفسه ها را بیرون آورید ، دماسنج تنور و هر چیز دیگری که داخل فر دارید را بردارید و کنار بگذارید.

خمیر جوش شیرین درست کنید: در کاسه ای کوچک، نصف فنجان جوش شیرین را با چند قاشق سوپ خوری آب مخلوط کنید.البته بستگی به میزان کثیفی گازتان دارد.

فر را بپوشانید : خمیر را روی سطح داخلی فر پهن کنید، و سیستم گرمایش را روشن کنید. برای این قسمت از دستکش استفاده کنید جوش شیرین ، قهوه ای رنگ خواهد شد.

بگذارید یک شب بماند: بگذارید مخلوط جوش شیرین حداقل ۱۲ ساعت و یا یک شب باقی بماند سپس شبکه ها را تمیز کنید.

فر را تمیز کنید: بعد از ۱۲ ساعت یا یک شب، دستمالی مرطوب بردارید و هر چه می توانید خمیر جوش شیرین را پاک کنید. از چاقو پلاستیکی یا سیلیکونی استفاده کنید تا خمیر را تمیز کنید.

سرکه را اسپری کنید : کمی سرکه را در بطری اسپری بریزید و به همه جا اسپری کنید سرکه با جوش شیرین آرام واکنش نشان می دهد.

دستمال مرطوب را بردارید و مخلوط باقیمانده جوش شیرین را پاک کنید. تکرار کنید تا تمام باقیمانده جوش شیرین از بین برود. آب و یا سرکه را همان طور که نیاز دارید، اضافه کنید تا پاک و تمیز شود.

آموزش گام به گام تمیز کردن فر گاز

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که برای اولین بار اقدام به تميز كردن فر اجاق گاز کرده اید، پس با ما همراه باشید. در ادامه به آموزش مرحله به مرحله نحوه تمیز کردن فر گاز می پردازیم:

 • همانطور که گفته شد، در ابتدا می توانید اجزای متحرک فر را بیرون آورده، شستشو داده و منتظر بمانید تا خشک شوند.
 • اگر ذرات باقی مانده از آخرین باری که از فرگاز استفاده کرده اید، در داخل فر ریخته است، می توانید برای نظافت فر اجاق گاز در این مناطق با یک دستمال آنها را جمع آوری کنید.
 • سعی کنید با یک دستمال آغشته به ماده پاک کننده سطوح سطح داخلی و درزهای فرگاز را نظافت کنید.
 • برای تمیز کردن اجزای داخلی درب فرگاز نیز می توانید از دستمال و پاک کننده سطوح استفاده کنید.

 

  مایع جلادهنده ماشین ظرفشویی

چگونه چربی داخل فر گاز را تمیز کنیم؟

گاهی پس از پخت یک غذا در داخل فر، کف فر در اثر پخش شدن روغن و چربی و همچنین در معرض حرارت قرار داشتن چرب می گردد. پس از گذشت مدتی نیز به شدت سفت می شود. به طوری که شاید نحوه تميز كردن فر گاز برای شما در این شرایط تبدیل به یک معضل گردد، اما این مشکل نیز راهکارهای خود را دارد، که در ادامه به توضیح آن میپردازیم:

 • برای پاک کردن چربی های کف فر میتوانید از حلال چربی استفاده کنید.
 • اما اگر حلال چربی در دسترس شما نبود، نگران نباشید ما با راهکاری ساده تر چگونگی تمیز کردن چربی داخل فرگاز را به شما آموزش می دهیم و آن استفاده از محلول آب گرم و جوش شیرین است که می توانید مقداری جوش شیرین را در آب ولرم حل کرده و فضای داخلی فر بزنید.
 • پس از گذشت چند دقیقه با یک دستمال نم دار اقدام به پاک کردن فضای داخل فر گاز نمایید.

 

سیستم تمیز کننده خودکار فرگاز چیست؟

سیستم های تمیز کننده خودکار فرگاز به منظور سهولت در نظافت و صرفه جویی در وقت و انرژی نیروی انسانی تعبیه شده است. طبق دو سیستم کاری، فرآیند تمیزکردن خودکار فر را انجام می دهد. در ادامه این دو سیستم را برای شما شرح می دهیم:

 • نوع اول فرهایی هستند که با بخار فرآیند تمیزکردن فر گاز را انجام می دهند، در این مورد برای سست کردن آلودگی ها از گرما و آب استفاده می شود، اما پس از این کارتوسط سیستم تمیزکننده خودکار همچنان نیاز به دستمال کشی و چربی زدایی از فر اجاق گاز به منظور تکمیل نظافت وجود دارد.
 • نوع دوم نحوه تمیز کردن فر گاز با حرارت زیاد است که در این نوع دمای فر بسیار بالا رفته تا بقایای غذا را به خاکستر تبدیل و از بین ببرد.

نحوه تمیز کردن سینی فر گاز چگونه است؟

به منظور تمیز کردن سینی فر گاز می توانید طبق راهکار زیر اقدام نمایید :

 • ابتدا یک ظرف بزرگ را از محلول شوینده و یا آب گرم و جوش شیرین پر کنید.
 • سپس سینی فرگاز را درون ظرف قرار داده به طوری که کاملا در محلول باشند.
 • پس از حدود ۲۰ دقیقه می توانید سینی را بیرون آورده و آبکشی نماید.
 • اگر با انجام اولین مرتبه سینی به طور کامل تمیز نشد، می توانید این پروسه را مجددا تکرار نمایید.

راهکارهای چربی زدایی از شیشه فر گاز

به منظور چربی زدایی شیشه فر گاز ابتدا زمانی که فر خنک است درب آن را باز کنید. سپس طبق راهکارهای تمیز کردن شیشه فر گاز پیش روید:

 • درب فرگاز را در حالت افقی نگه دارید.
 • با یک اسپری شیشه شور مقداری از محلول را به قسمت شیشه ای درب فرگاز چندین مرتبه اسپری کنید.
 • سپس با یک دستمال نرم نم دار اقدام به پاک کردن شیشه ها نمایید.
 • در آخر نیز می وانید به منظور جلوگیری از ایجاد رد دستمال نم دار، با یک دستمال خشک برای تمیز کردن شیشه فر گاز اقدام نمایید.

نتیجه گیری از نحوه تمیز کردن فرگاز

در نظر داشته باشید تمیزکردن به موقع و اصولی یک وسیله خانگی مثل فر گاز در بهبود کیفیت و عملکرد آن و در نتیجه افزایش عمر مفید آن نقش اساسی دارد. امیدواریم با به کارگیری مراحل نحوه تمیز کردن فر گاز در این مقاله توانسته باشیم شما را راهنمایی کنیم. در صورتی که با کثیفی هایی در بخش های مختلف فر اجاق گاز خود مواجه شده اید، می توانید از راهکارهای ارائه شده در این مقاله، اقدام به چربی زدایی از فر اجاق گاز خود نمایید.

 

لطفا امتیاز دهید
0
برچسب ها :
نویسنده مطلب اصلی کالا

دیدگاه شما

بدون دیدگاه